Advert
Advert

Sokağa çıkma cezasına emsal iptal kararı

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle bir vatandaşa kesilen 3 bin 150 TL'lik idari para cezasını iptal etti. Hakimlik, yasada sokağa çıkma kısıtlaması şeklinde açıkça düzenlenen bir zorunluluk olmadığını belirtti.

Sokağa çıkma cezasına emsal iptal kararı
Sokağa çıkma cezasına emsal iptal kararı Admin
Bu içerik 2298 kez okundu.
Advert

Adana’nın Çukurova ilçesinde bir vatandaşa sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle kaymakamlık tarafından 3 bin 150 TL idari para cezası kesildi. Ceza, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine dayanak yapıldı.

Adanalı yurttaş, idari para cezasının iptali talebiyle dava açtı.

Kanunda yasak yok

 habere göre, Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, “idari yaptırım kararının hukuka aykırı olması nedeniyle” iptaline ve cezanın kaldırılmasına karar verdi.

Kararın gerekçesinde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda sokağa çıkma yasağı şeklinde açıkça düzenlenen bir zorunluluk bulunmadığı, bu tedbire aykırı hareket edilmesinin de kanunda sayılan bir yasak veya zorunluluk olmadığı, bu nedenle yasanın 282. maddesinin uygulanmasının hukuken mümkün görülmediği anlatıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serhat balcıoğlu     2021-05-08 Ceza alan herkesin mahkemeye müracaat edip bu yasal olmayan cezasını kanun gerği iptal ettirsin asgari ücretın 2670 TL olan ülkede 3150 TL ceza çok değilmi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti