Advert
Advert

Zararın neresinden dönülürse kardır

2006 Yılında AKP tarafından çıkarılan yasayla yerel tohumların satışı yasaklanmıştı. Yıllar sonra aynı partinin Büyükşehir Belediye Başkanı, "Atalarımızın emanetine sahip çıkacağız" diyerek yerli tohum ekti.

Zararın neresinden dönülürse kardır
Zararın neresinden dönülürse kardır Admin
Bu içerik 1916 kez okundu.
Advert

Ülkemiz çiftçisi yıllardır ata tohumu yasaklandığı için İlk seferdeki aynı ürünü üretebilmek için her sene yeniden aynı hibrit tohumu satın almak zorunda kalmaktaydı. Ülkemizde 2018 itibariyle sertifikalı tohum kullanmayan çiftçilere destek de yok! Ülkemizde 2006 yılında kabul edilen Tohumculuk Kanunu ile kayıt altına alınmamış yerel tohumların satışı yasaklanmıştı. Yasak dönemde bir çok yerli tohum yok olurken şimdi geçte olsa yerli tohumlara sahip çıkılması sevindirici: Zararın neresinden dönülse kardır...

Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden gönderilen haber şöyle:

Ata Tohum Ekim Projesi kapsamında Karakamış'ta bulunan alanda tohumları toprakla buluşturan Başkan Ekrem Yüce, “Domates, salatalık, fasulye, bamya, patlıcan, balkabağı, karpuz ve kavun fidelerini toprakla buluşturarak zirai mücadele yapmadan üretim yapılmasına öncülük edeceğiz. İnşallah verimli bir şekilde üretimini sağlayarak atalarımızın emanetine sahip çıkacağız” dedi.

10 ÇEŞİT ATA TOHUMU TOPRAKLA BULUŞTU

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ata Tohum Ekim Projesi kapsamında Karakamış'ta bulunan alanda dikim işlemi gerçekleştirdi. Başkan Yüce'ye Genel Sekreter Mustafa Ak, Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş, Daire Başkanları ve personeller eşlik etti. Kültürel mirasın yapı taşlarından olan 10 çeşit Ata tohumunu toprakla buluşturduklarını belirten Başkan Yüce, "Her gün tükettiğimiz ürünlerin tohumlarına sahip çıkmak bizim birinci vazifemizdir" dedi.

 

 

 

EMANETE SAHİP ÇIKIYORUZ

Göreve başladığımız günden bu güne özellikle tarımsal projelere büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Tarım insanlık tarihi kadar eskidir. Toprağı işlemeyi öğrendiğimiz günden beri tarımla iç içeyiz. O günden bugüne teknolojik gelişmelerin ışığında çok farklı uygulamalar olsa da en temel nokta tohumdur. Atalarımızdan gelecek nesillere ulaştırmak üzere miras olarak devraldığımız tohumların korunması, çoğaltılması, sürdürülebilirliğinin sağlanması için Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak bir çalışma başlattık. Hibrit olarak üretimi yapılan ve her gün tükettiğimiz ürünlerin tohumlarının orijinallerini üreterek emanetimize sahip çıkmak için böyle projeye imza attık. Bu kapsamda kültürel mirasımızın yapı taşı olan 10 çeşit ata tohumu ürününün fidelerini toprakla buluşturuyoruz” dedi.

 

 

 

ŞEHRİMİZİN TOPRAĞI BEREKETLİDİR

Başkan Yüce, “Şehrimiz sahip olduğu ekolojik avantajları nedeniyle Türkiye tarımında önemli bir yere sahiptir. Toprağı bereketlidir. Neredeyse her çeşit ürünün yetiştirilebildiği, her ürünün ihtiyacı olan minerallere sahip topraklarımız mevcut. Bizler var olan potansiyeli en üst seviyeye çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sağlıklı ve güvenilir gıdalarla beslenme imkânı oluşturmak ve ata mirası olan yerli tohumların yörede ekimini yaygınlaştırmaya yönelik projelerimiz ile tarım potansiyelimizi geliştirmeye, ürün çeşitliliğini artırmaya gayret ediyoruz. Bugün bu uygulama alanında domates, salatalık, fasulye, bamya, patlıcan, balkabağı, karpuz ve kavun fidelerini toprakla buluşturarak zirai mücadele yapmadan üretim yapılmasına öncülük edeceğiz. İnşallah verimli bir şekilde üretimini sağlayarak atalarımızın emanetine sahip çıkacağız” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti