Advert
Advert

Maskelerden kurtulacağımız tarih belli oldu! Bilim Kurulu Üyesi tek şartı açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'nin yüzde 70'inin aşılandığı takdirde salgının kontrol altına alınacağını ve maske takmak gerekmeyeceğini söyledi.

Maskelerden kurtulacağımız tarih belli oldu! Bilim Kurulu Üyesi tek şartı açıkladı
Maskelerden kurtulacağımız tarih belli oldu! Bilim Kurulu Üyesi tek şartı açıkladı Admin
Bu içerik 2475 kez okundu.
Advert

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs pandemisiyle ilgili son bilgileri değerlendirdi.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre, Yavuz, İngiltere, ABD ve İsrail’deki aşılama çalışmalar sayesinde bu ülkelerde vaka ve ölüm sayılarının büyük oranda azaldığını söyledi. 

Yavuz'un açıklamaları şöyle:

"MRNA aşılarının tek dozuyla hastalığı yüzde 70, ölümleri ve hastane yatışını yüzde 80, iki doz uygulandığında hastalığı yüzde 90, ölüm ve hastane yatışlarını yüzde 95 azalttığını biliyoruz. Ülkemizde de söylendiği gibi 120 milyon doz mRNA aşısı gelmesi halinde, yaz döneminde yapılacak yoğun aşılamalarla ekim ayı gibi bu hastalığı tamamen kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz."

"MASKE TAKMAK GEREKMEYECEK"
"Kovid-19 aşıyla engellenebilen bir hastalık haline geldi. Yeterli aşılama yapabilen ülkelerde enfeksiyonun ve ölümlerin belirgin olarak azaldığını görüyoruz. Toplumun yüzde 70’inin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık oluşturulduğunda maske takılması gerekmeyecek. Ancak bu hastalığın ortadan kalkmayacağını, grip gibi bir hastalık haline geleceğini, belli aralarla aşıların tekrarlanacağını öngörüyoruz. Ancak şu aşamada kısıtlamalar gevşetildiği anda vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacak."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Kurtuluş Mahallesi’nde silah sesleri
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti