Advert
Advert
Advert

Mahallelerin köye dönüşü kolaylaştırılmalı

Bağımsız Siyasetçi Ender Serbes, mahalleye dönüştürülen köylerin bir engel çıkarılmadan kırsal mahalle statüsüne kolayca geçebilmeleri gerektiğini söyledi.

Mahallelerin köye dönüşü kolaylaştırılmalı
Mahallelerin köye dönüşü kolaylaştırılmalı Admin
Bu içerik 1717 kez okundu.
Advert

Ender Serbes, Hendek Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na seçilen Yukarıçalıca Mahalle Muhtarı Kadir Yağlı ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette, mahalleye çevrilen köylerin, kırsal mahalleye çevrilmesi konusunun da gündeme geldiğini ifade eden Serbes, “Muhtarlarımız, köy sakinlerine sormadan, köylerin bir yasa ile nasıl mahalle statüsünü geçirdiler ise, şimdi de hiçbir zorluk çıkarmadan isteyen mahallelerin, kırsal mahalle statüsüne geçmelerine izin verilmesini istiyor.” dedi.

 

KÖYLÜLER MAĞDUR OLDU

Türkiye’de, büyükşehirlerin sınırları içerisindeki köylerin statülerinin, 12 Kasım 2012’de çıkartılan bir yasa ile mahalleye dönüştürüldüğünü hatırlatan Serbes, yasanın 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra yürürlüğe girdiğini kaydetti. Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle, köylülerin büyük mağduriyetler yaşadığı bilgisini veren Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle köy tüzel kişiliğine kayıtlı tüm mallarının mülkiyeti belediyelere geçti. Ne yazık ki bazı belediyeler, bu taşınmazları sattı. Köylüler bu durumdan çok rahatsız olmasına rağmen hiçbir şey yapamadılar. Belki bu satışlarda köylülere öncelik verilebilirdi ama bu da yapılmadı. Sonuçta köylerin ortak mülkiyetleri ellerinden gitti. Şimdi bu taşınmazların geri gelmesi mümkün değil. Bazı kırsal mahallelerde ise imar değişikliğine gidilerek tarım toprakları imara açıldı. Ayrıca emlak vergisi muafiyeti kaldırıldı. Çevre Temizlik Vergisi köylüleri de kapsar hale geldi. Ekonomik olarak zaten zor durumda olan köylülerin sırtına ek külfetler yüklendi. Kısaca, mahalleye dönüştürülen köyler, telafisi mümkün olmayan büyük kayıplar yaşadı.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek