Advert
Advert
Advert

Halit Molla, Kaynarca’da anıldı

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıldönümü törenleri kapsamında Kaynarca’da ilk kez düzenlenen programa Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu ve Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten de katıldı. Şeyh Muslihiddin Camiinde yapılan etkinlikle ilgili Belediye Başkanı Murat Kefli’nin açıklaması şöyle,

Halit Molla, Kaynarca’da anıldı
Halit Molla, Kaynarca’da anıldı Admin
Bu içerik 1554 kez okundu.
Advert

 

BÜYÜKLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Adapazarı’nın kurtuluşu ile Kaynarca’nın düşman işgalinden kurtuluşu arasında 48 gün olduğuna dikkat çeken Başkan Kefli, “Kaynarca’da Halit Molla ve Kuvayi Milliye güçlerimiz kendi bölgelerinin topraklarını kurtardıkları gibi Söğütlü ve Ferizli’den sonra Adapazarı’na girerek bağımsızlığımızın nişanı ilk sabah ezanını bizzat Halit Molla okumuştur. Bu bizim ilçemiz için büyük bir gururdur. Kaynarcalı büyüklerimizle gurur duyuyoruz. O günleri, Halit Molla’yı, kardeşleri Aşır Ali ve Zekeriya Akın’ı, Atatürk’ün verdiği direktifleri, tarihi gerçekler ışığında torunlarıyla birlikte düzenlediğimiz sohbetle andık. Mekan olarak da Sakarya’nın en eski Osmanlı eseri olan Şeyh Muslihiddin Camimizi seçtik. Allah o günleri bir daha bu büyük millete yaşatmasın” diye konuştu.

 

TORUNLARI DEDELERİNİ ANLATTI

21 Haziran 2021 Pazartesi günü saat 15.00’daki “Kahramanlar Kahramanı Halit Molla ve Kardeşleri Aşır Ali ve Zekeriya Akın” konulu paneli Halit Molla’nın torunu Haluk Akagündüz yönetti.

 

Merkez Atatürk İlkokulu emekli öğretmenlerinden Zekeriya Akın’ın da torunu olan Mustafa Yaşar Akın, “Dedem Zekeriya Akın”

Aşır Ali’nin torunu Enver Akın, “Dedem Aşır Ali Akın”

Akademisyen Dr. Mehmet Özdemir, “Halit Molla’nın Dilinden Kurtuluş”

Yazar Fahri Tuna, “Tanıyanların Anlattıkları Işığında Halit Molla” başlıklı konuşmalarını yaptıktan sonra akademisyen Dr. Mehmet Özdemir ve yazar Fahri Tuna’nın kurtuluşun 100’üncü yılı anısına armağan olarak hazırladıkları kitapları imzaladılar.

 

Kaynarca Belediyesi tarafından konuklara üre tatlısı, Hatice Bilgin Kara tarafından cevizli lokum ikram edildi. - SEDAT BALTA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaynarca özeldir.     2021-06-26 Kaynarca'nın girişine Halt Molla adına bir park yapıldı,bu kadar bakımsız ve ilgiliz bir park olurmu,böylemi olur değerlerine sahip çıkmak,.hadi belediye kendi derdine düşmüş,Halit Molla'nın torunuda bu işe ilgisiz,ama senede bir milletin karşısına çıkıp panali yönetiyorsun,ya o parkı ordan kaldırın,yada adam gibi bakım yapın,sinir etmeyin insanı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kandıra’da 20 yaşlarındaki genç boğuldu
Kandıra’da 20 yaşlarındaki genç boğuldu
Yeni dalga bağıra bağıra geliyor
Yeni dalga bağıra bağıra geliyor