EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-06-2021 10:48   Güncelleme : 28-06-2021 10:48

Tavuk üreticileri isyanda: Biz üretmeyince ne satacaklar

Kaynarcalı beyaz et üreticisi Alaattin İpekçioğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada tavuk üreticilerinin maliyetleri karşılayamadığı için kar edemediğini üretimin durma noktasına geldiğini belirtti. Öte yandan As Tavukçuluk firmasının tek vardiyaya geçerek üretimini azalttığı öğrenildi.

Tavuk üreticileri isyanda: Biz üretmeyince ne satacaklar

“Beyaz et üreticileri olarak çok büyük sıkıntılar içindeyiz. Girdi fiyatlarının çok yüksek olmasına rağmen gelirimiz çok düşük. Elektirik, kömür, çeltik, su, mazot gibi olmazsa olmaz giderlerimizin bize külfetleri çok artı. Çiftliğimin üretim kapasitesi belli. Hayvana ne kadar iyi bakarsam bakayım. Ne kadar zayi vermeden yetiştirirsem yetiştireyim en fazla 120 ton et verebilirim. Buradan kazandığım paranın yüzde 70’i maliyete gidiyor. Çiftliğimiz giderleri, bakımı, çalışanların maaşı derken elimine para kalmıyor” dedi.

Adapazarı Akşam Haberleri gazetesinden arkadaşımız Nazile Akarsu’ya konuşan Alaattin İpekçioğlu, “*Giderlerimizi karşılamak için 2 katı fatura kesmeliyiz ama nasıl olacak. Entegreler üretimi düşürerek kapasiteyi azaltıyor. Fiyatlarda otomatik olarak fırlıyor. Böylece vatandaşlar beyaz eti pahalıya alıyor. Ama bizim cebimize giren değişmiyor. Üretici üretimden koparsa ne satacaklar. Bu durum devam ederse ben yıl sonunu göremem” diye konuştu.

Öte yandan bir süre önce yeni işçiler alan AS Piliç’in bir vardiyayı izine çıkararak tek vardiya olarak üretime devam ettiği üretimi düşürdüğü öğrenildi. - SEDAT BALTA