GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-06-2021 09:09   Güncelleme : 29-06-2021 09:09

Tarihte bir ilk: Gölet ve derelerde yüzmek yasaklandı

Sakarya Valiliği tarafından yaz aylarında boğulma vakalarının önüne geçilmesi amacıyla baraj, gölet regülatör, sulama kanalı gibi yerlerde serinlemek amacıyla suya girilmesi yasaklandı.

Tarihte bir ilk: Gölet ve derelerde yüzmek yasaklandı

 

SUYA GİRİLMESİ YASAKLANDI

İlimiz sınırları içerisinde sulama kanalı, baraj, her türlü gölet ve akarsulara girilmesi sebebiyle yaşanabilecek boğulma olaylarının önlenmesine ilişkin Sakarya Valiliği’nce karar alındı. Buna göre, Valilikten yapılan açıklamada il sınırları içerisinde özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla baraj, gölet regülatör, sulama kanalı, drenaj kanalı ya da taşkından korunmak maksadıyla inşa edilen tesislerde ve akarsularda suya girilmesi yasaklandı.

 

SUYA GİRİLMEMESİ İÇİN BİLGİLENDİRİCİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Suya giren 15 yaş ve üzeri kişilere yaptırım cezası uygulanacağı belirtilirken, 15 yaşından küçük kişilerin ise sudan çıkartılarak uzaklaştırılacağı kararlaştırıldı. Öte yandan İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ ve Yerel Yönetimlerce; özellikle 15 yaşını doldurmamış çocukların serinlemek amacıyla suya girmelerinin önlenmesi için kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yapılmasına ve idari yaptırım cezalarının kolluk kuvvetleri, zabıta ve DSİ Bölge Müdürlüğü görevlileri tarafından uygulanmasına karar verildi.