SİYASET
Giriş Tarihi : 02-07-2021 11:30   Güncelleme : 02-07-2021 11:30

Saadet Partisi’nin gündeminde ‘Geçim’ var!

Kaynarca Haber’i ziyaret eden Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Hasan Zengin, Genel Yayın Yönetmeni Sedat Balta’nın sorularını yanıtladı.

Saadet Partisi’nin gündeminde ‘Geçim’ var!

Medya da yer bulabiliyor musunuz?

Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Zengin asıl gündemin geçim sıkıntısı olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “İnsanımızın evinde artık dert pişmesin aş pişsin.  Hem geçim ittifakını anlatıyoruz hem de bu işin çözüm yolunun Saadet Partisi’nde olduğunu anlatıyoruz. Gerçek gündemin bu olmasını gerektiğini gerçek gündemin insanların huzuru refahı barışı olması gerektiğini söylemek zorundayız Bunun için de vatandaşımıza gidiyoruz. Genel Başkanımız Temel Karamollaoğlu’nun söylediği bir adalet olmadan olmaz, şeffaflık olmadan olmaz, denetlenebilirlik olmadan olmaz, komşusu açken tok yatan bizden değildir mantığını oturtmadan olmaz. Bizim ne yeni anayasaya ihtiyacımız var ne de yasaya bizim tek ihtiyacımız zihniyet değişimi dönüşümü bunu söylemek için geziyoruz. Bu yüzden bugün Kaynarca’dayız. Yerel medya olmaza çok yanlış tanıtılıyoruz. Ülkede ittifak konuşuluyor ama açlık, adam kayırmacılık, adaletsizlik konuşulmuyor. Bir takım azınlığın 83 milyon hakkını yediği konuşulmuyor. Bu süreçte biz seçim ittifakımızı 83 milyon insanımızla ‘Geçim İttifakı’ olarak yapıyoruz. Halen daha Saadet Partisi HDP ile ittifak yapıyor diye yazan basın organları var.”

 

Zengin, “Basında partiniz yer bulabiliyor mu?” sorumuzu, “Hiç bulmuyoruz diyebilirim. Yerel basında kısmen yer bulabiliyoruz. Size ve basın ahlakına sahip gazeteci arkadaşlarıma teşekkür ediyoruz. Basın halkın adına halka soru soran, idarecilerin de yapmak istediklerini halka duyuran habercilerin bunu kamil anlamda yapmaları için aşağıdaki bütün problemlerin yukarıya çıkması lazım. ve yukarıdaki insanın ne yaptığının muradının da aşağıya iyi anlatılması lazım. Eksiyse eksi, artıysa artı. Bu yüzden buna çok değer veriyoruz. Bu zor süreçte insanların ötekileştirildiği süreçte size baskı yapıldığı süreçte, size teşekkür ediyoruz” diyerek yanıtladı.

 

Kaynarca’da öne çıkan sorunlar neler?

 

“Ülkede ne görüyorsak Kaynarca’da da bunun küçültülmüşünü görüyoruz. Kaynarca’da en büyük sorun zihniyet problemi. Ben yaptım oldu yaklaşımı akılcı bir yaklaşım değil. istişareden uzak duruyorlar. Tek adam rejiminin küçültülmüşü burda da var. Bu da huzursuzluğa eksikliğe sebebiyet veriyor.

 

Hükümetin 2004 yılında imzaladığı Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince Türkiye’de olduğu gibi Kaynarca’da da tarım nüfusunun yüzde 5’e düşürülmesi için insanlara zulüm yapıyorlar.

 

Esnaf Odaları tarafından 3 harfliler diye belirtilen marketlerin sayıca fazla olması, 4 bin 300 lira para alan asgari ücretlinin eline 2 bin 800 lira geçmesi bununda 1.200 lirasını vergisiz harcayabiliyor. Bunun dışındakiler maalesef vergiye gidiyor. Verginin de nerelere gittiği hepimizin malumu bir takım azınlıklara gidiyor. Vergi devlete gidip oradan hizmet olarak dönse hiç birimiz için bir sıkıntısı yok. Ama hükümetin politikası vatandaşın cebinden alıp azınlıkların cebine doldurmasıdır.”

 

Bütün partiler Z kuşağını kazanmayla ilgili söylem geliştiriyor. Sizin bu konuda bir çalışmanız var mı?

 

“Z kuşağını kazanmakla ilgili söylem konusunda şuna inanıyorum. İnsanın bir şeye inanması için akli melekelerinin yerinde olması gerekiyor. Biz bu gençlerin özgür bireyler olduğunu, akledebilmeleri, muhakeme edebilmeleri iyi ve kötüyü, faydalı ve zararlıyı ayırabilme yeteneği olmak zorunda. Biz Z kuşağında bunu görüyoruz. Bu teknoloji çağında sizin ne söylediğinize hangi değerleri savunduğunuza değil de ne yaptığınıza bakıyor. Yolsuzluklar konuşulmuyordu bile, eğer Sedat Peker diye bir adam çıkıp bunları konuşmasaydı bilinmiyorlardı. Biz Adalet ve Kalkınma Partisi kurulduğundan beri bunları söylediğimiz halde karşıda bir etki bulmuyordu, ama şimdi etki bulmaya başlandı. Z Kuşağı da bu anlamda teknoloji sayesinde hızla değişen gündemi çok güzel yakalıyor.”

 

İnsanlar bu gidişe dur der mi?

 

“Şu anda yerel ve genelde zulüm devam ediyor ve büyüyor bu zulüm bir süre daha büyüyecek gibi görünüyor. Ama ilk seçimde hakkı üstün tutan, adaleti kim olduğuna bakmadan savunan. tüyü bitmeyen yetimlerin hakkını daha fazla savunan insanların önümüzdeki dönem bir araya geleceklerini kötü gidişe dur diyeceklerini, aydınlığın en yakın olduğu zaman en karanlık zamandır bizim şu anda bunu yaşadığımıza inanıyorum. inşallah aydınlık zaman geliyor. Biz Cevat Ayhan abimiz gibi hakka hizmet etmenin halka hizmetten geçtiğine inanan insanlarız. Bu zamana kadar siyasetimizi böyle yaptık. Siyaset gereği değil inancımız gereği yaptık. Adalet, ahlak, liyakat, şeffaflık, denetlenebilirlik, komşusu açken tok yatmamak mantığına sahip insanlarla bir araya gelip bu işi yapmak zorunluluğumuz var.”

Söyleşimizin sonunda İl Başkanı Hasan Zengin Necmettin Erbakan’ın ‘Davam’ isimli kitabını hediye etti. Bilgilenmemiz için  ‘Geçim İttifakı Acil Eylem Planı’ başlıklı dosyayı verdi. Saadet Partisi İl Başkanı Hasan Zengin'in mahallele yapılan köylerin kırsal mahalle olabilmesiyle ilgili görüşlerine bir başka haberimizde yer vereceğiz. - SEDAT BALTA

 

HASAN ZENGİN KİMDİR

2001 Ocak Ayı’nda Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun İl Başkanı Fahrettin Abay’ı görevinden almasından sonra yerine atanan Hasan Zengin 6 aydır İl Başkanlığı görevini yürütüyor.

 

35 Yaşındaki genç İl Başkanı Hasan Zengin partinin gençlik kolları ve Necmettin Erbakan’ın kurduğu, daha sonra Anadolu Gençlik Derneği’ne dönüşen, MGV (Milli Gençlik Vakfı)’de görev aldı. 2015 - 2019 yılları arasında AGD’de Sakarya Şube Başkanlğı yaptı. İl Başkanlığına atanmadan önce 2019 - 2021 arası Sakarya İl Yönetiminde görev yapıyordu.

 

İş hayatında ise özel sektörde üst düzey yöneticelik yapan Hasan Zengin kendisine ait şirkette ticaretle uğraşıyor.