EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-07-2021 20:35   Güncelleme : 06-07-2021 20:47

Kaynarcalı genç Tıp Fakültesi 1’incisi oldu

Kocaeli Tıp Fakültesini 1’incilikle bitirme başarısı gösteren Yusuf Altıntaş, mezuniyet töreninde dönem arkadaşları adına konuşma yaptı.

Kaynarcalı genç Tıp Fakültesi 1’incisi oldu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020-2021 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Tıp Fakültesi Birincisi Dr. Yusuf Altıntaş’a plaket ve anı belgesini Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü verdi. 

Tıp Fakültesi 1’incisi Yusuf Altıntaş’ın törende yaptığı konuşmadan bir bölümü şöyle: “Hekimliğin çok kutsal ve sorumluluğu yüksek bir meslek olduğunu hepimiz biliyoruz. Hekimliğin bu kadar kutsal olmasının nedeni de hayatta insandan ve onun sağlığından daha önemli hiç bir şeyin olmamasıdır. İnsan sağlığının korunması ve sağlık sorunlarının giderilmesi dünyadaki tüm toplumların en öncelikli görevidir. Bu görevde biz hekimlere düşmektedir. Bu ağır sorumluluğu olan hata payı içermeyen bir görevdir. Ancak hekimlik kişiye böyle sorumlulukları getirmesinin yanı sıra ona kelimelerle tarifi olmayan bazı duyguları da yaşatır. Özellikle bir hastanın acısını dindirdikten iyileştirdikten sonra hekimde oluşan hastanın derdine deva olma duygusu kelimelerle tarif edilemez.*

Törene Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, KOÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, dekan yardımcıları, anabilim dalı başkanları, öğretim üyeleri ve mezun öğrenciler katıldı. Kocaeli Üniversitesi tanıtım filminin gösterimi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören açılış konuşmaları ile devam etti. Mezuniyet töreninde öğrenciler adına konuşan ve duygu-düşüncelerini paylaşan Tıp Fakültesi birincisi Dr. Yusuf Altıntaş, çok kutsal ve sorumluluk taşıyan bir meslek olan hekimlik mesleğini icra edecek olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını ifade etti.

“SİZLER ÇARESİZLİĞE ÇARE OLACAKSINIZ”

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının hep en ön safta yer aldığına değinen Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan ise, bu uğurda hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını bir kez daha andı. Tıp eğitimi yaşam boyu devam eden bir süreç olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Utkan, “Hekimliğin bir meslek değil bir yaşam şekli olduğunu unutmayın. Her zaman kendinizi geliştirin. Bir hekim olarak tüm insanların kalbine dokunmanın önemini unutmayın” dedi. Tıp Fakültesi’ni başarılı bir şekilde tamamladıkları için genç doktorları tebrik eden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Bugün mezun olan sizler, bu meslekler arasında en kıymetlilerinden birinin temsilcisi oluyorsunuz. Sizlere başvuran ümit bağlayan herkes bir dertten, bir sıkıntıda muzdarip olarak gelecek ve sizden yardım bekleyecek. Sizler; sıkıntının başladığı yerde ümit, çaresizliğin başladığı yerde çare, yaşamın sona ermemesi için vesile olacaksınız.

“HEKİM AİLESİNİN BİR FERDİ”

Mesleğiniz sizi hem en çok yoran, hem de en çok tatmin eden şey olacak. Yakın zamanda yaşadığımız ve halen devam etmekte olan pandemi sürecinde bu örneği en yakınından yaşadık. İnsanlar evlerine kapanmışken, salgını engellemek adına dönüşümlü çalışma ve temastan kaçınılacak her türlü yöntem benimsenmişken, bizler insanlara en yakından temas edenler olduk. Saatler, günler süren nöbetlerle şifa dağıtmaya çalışan, laboratuvarda geçen aylar boyunca aşı ve tedavi üretmek için çaba sarf eden, en ücra köşelere kadar giderek aşılama ve tedavi faaliyetlerine katılan her biri kahraman hekim ailesinin bir ferdi olarak sizlerin de bu sorumluluğu içten hissedeceğinizi biliyorum” dedi.

GENÇ DOKTORLAR HİPOKRAT YEMİNİ ETTİ

Açılış konuşmalarının ardından Tıp Fakültesi Birincisi Dr. Yusuf Altıntaş’a plaket ve anı belgesini Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Tıp Fakültesi İkincisi Dr. Hulusi Ferhat Apaydın’a plaket ve anı belgesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Üçüncüsü Dr. İremnur Selenay Özdil’e ise plaket ve anı belgesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı takdim etti. Derece giren öğrencilere plaketlerinin verilmesinin ardından ise 2020-2021 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunlarına, öğretim üyeleri tarafından anı belgeleri verildi. Tören, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ın yeni mezun genç doktorlara Hipokrat Yemini ettirmesinin ardından sona erdi. - SEDAT BALTA