Advert
Advert

Kaynarca Belediyesi'nden 'Özel insanlara Özel Proje'

Özel İnsanlara Özel projesi Kaynarca Belediyesi'nde uygulanmaya başlandı. Belediye Başkanı Murat Kefli ve AKES-DER Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu kendi elleri ile engelli yönlendirme levhalarını astı. Projenin amacı olarak İşitme engellilerin yanı sıra proje, okuma yazma bilmeyen vatandaşların da aynı uygulama üzerinden yardımcı olurken işitme engelli vatandaşların iletişim sıkıntısını da gideriyor.

Kaynarca Belediyesi'nden 'Özel insanlara Özel Proje'
Kaynarca Belediyesi'nden 'Özel insanlara Özel Proje' Admin
Bu içerik 1118 kez okundu.
Advert

Kaynarca Belediyesi’nden özel proje

GÖRSEL VE BASILI KAYNAKLAR

İşitme engelli vatandaşların yansıra proje, okuma yazma bilmeyen vatandaşların da aynı uygulama üzerinden yardımcı olurken işitme engelli vatandaşların iletişim sıkıntısını da gideriyor. Yaşamaları toplumsal yaşam haklarında eşitsizlik problemini de ortaya çıkarıyor. Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği projesi ile ortaya çıkan bu eşitsizlik problemini öncelikle kamu binasında ve sağlık alanında ortadan kaldırmak ve toplumsal yaşam haklarında eşitliği sağlamak olduğu belirtildi.  Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği (AKES) Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu, Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Proje konusu ile ilgili Türk işaret dili ile ilgili görsel ve basılı kaynaklardan faydalanıldığını söyledi.

İŞLERİNİ SIKINTI YAŞAMADAN HALLEDEBİLECEKLER

Kansızoğlu,” İşitme engellilerin iletişimi işaret dili ile rahatça sağladıklarını dilin eğitmenleri ile detaylar görüşüldü. Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Projesinin asıl hedefi işitme engelli vatandaşlarımızın Belediye binasına geldiklerinde yanlarında tercüman veya bağımlı kaldıkları bir kişi olmadan, gidecekleri birime ulaşabilmeleri sağlamak. Bu program ile ekrandan işaret dili ile yön göstergesinin çevirisi, alt yazı ve görsel belediye binası yön tabelaları takip ederek belediye binası içerisindeki işlerini kolayca sıkıntı yaşamadan yapabilmeleri olduğu aktarıldı.

TEŞEKKÜR

“Projenin uygulanmasında öncelikle işaret dili uzmanlarıyla ve işitme engelli vatandaşlarla görüşüldü. Kamu kurumlarında, belediye binasına ilk girdikleri andan itibaren hangi konuların sıkıntı olduğu, bu sıkıntıların neden kaynaklandığı belirlendi. Bu doğrultuda öncelik hedefleri saptandı. Belirlenen belediye binası girişinden başlayarak bütün kapı, oda koridor, katlar ve bloklar metin halinde yazıldı. Sonrasında işaret dili uzmanı ile birlikte belediye binası metni işaret dili ile anlatıldı. İşaret dili ile anlatılan bölümler görsel bir şekilde ekrandan yansıtılarak kelebek sistemi denilen alt kare ekrandan aynı anda işaret dili ile çevirisi, ses yanıt sistemi ve ekran alt yazı sistemi ile birleştirildi. Başkan Kansızoğlu Belediye Başkanı Murat Kefli'ye desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti. HABER KAYNAĞI: HABERLİSİN.COM

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!