SPOR
Giriş Tarihi : 09-07-2021 15:04   Güncelleme : 11-07-2021 16:48

Edirne Kırkpınar'a Kaynarcalı çıkarması...

Kaynarcalı hemşehrileri bu yıl 660'ıncısı düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde Ağa Seyfettin Selim'i yalnız bırakmadı. Belediye Başkanı Murat Kefli, İşadamı Halil Acar, Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner, ve çok sayıda Kaynarcalı güreş sever Edirne'ye akın etti. Organizasyonda görev alan Yeşilova Köyü Muhtarı Ali Kabil misafirleriyle yakından ilgilendi.

Edirne Kırkpınar'a Kaynarcalı çıkarması...

Ata sporu güreşin merkezi Edirne Kırkpınar’da  Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bugün saat 10.00’da Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in Talatpaşa Caddesi’nde karşılanmasıyla başladı. Belediye Başkanlığı önünden Atatürk Anıtı’na hareket eden kortej daha sonra Kırkpınar çelenginin sunumun ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı devam etti.

Pehlivanlar Mezarlığı’nı ziyaretten sonra saat 11.15’te Saraçlar Caddesi’ne taşınan 1973 yılında Heykeltraş Tankut Öktem tarafından yapılan Pehlivan Heykeli’nin açılış töreni başladı. Saat 12.00’de ise Selimiye Camii’nde mevlidi şerif okunacak. Pazar günü yapılacak Başpehlivanlık final güreşi ile sona erecek tarihi organizasyonun açılışı ise Sarayiçi Er Meydanı’nda saat 18.30’da yapılacak. 

Sakaryalı iş insanı Seyfettin Selim’in ağalığını yaptığı yağlı güreşleri izlemek için Türkiye’nin her yerinden Kırkpınar’a akın edildi. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek için binlerce vatandaşın Edirne’ye gelmesiyle otellerde yer kalmadı. Çok sayıda güreş sevdalısı geceyi parklara ve meydanlara kurdukları çadırlarda uyuyarak geçirdi.