Advert
Advert

24 Temmuz 'Basın Bayramı değil Dayanışma' günüdür

Reklam ve ilanla basın-yayın organlarına ayar verilmeye devam edildiği dönemde SGC Başkanı Sezai Matur yazılı bir açıklama yaparak “Sansürün bir şekilde devam ettiği günümüzde 24 Temmuz'u Basın Bayramı olarak değil, Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutluyoruz” dedi.

24 Temmuz 'Basın Bayramı değil Dayanışma' günüdür
24 Temmuz 'Basın Bayramı değil Dayanışma' günüdür Admin
Bu içerik 630 kez okundu.
Advert

Basından sansürün kaldırılışının 113'üncü yıl dönümü nedeniyle Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Başkan Sezai Matur “Sansürün bir şekilde devam ettiği günümüzde 24 Temmuz'u Basın Bayramı olarak değil, Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutluyoruz” dedi.

BAYRAM ÖZELLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR

SGC Başkanı Sezai Matur'un 24 Temmuz Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklama şöyle: “24 Temmuz 1908 tarihi, Türk basın tarihi açısından basından sansürün kaldırılışı nedeniyle önemli bir gündür. 1946 yılında Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlanan 24 Temmuz, ilerleyen yıllarda gazetecilerin temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan, gazetecilik faaliyetlerini zorlaştıran düzenlemelerle bayram özelliğini yitirmiştir. Kapanan gazeteler ve işsizlik, gazeteciler ve basın özgürlüğü için büyük tehdit durumundadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün demokrasinin vazgeçilmez kaleleleri olarak nitelediği, ancak son yıllarda sürekli güç kaybeden yerel basın, son açıklanan tasarruf tedbirleri nedeniyle çok zor günlerin eşiğine gelmiştir.

BAYRAM OLARAK DEĞİL DAYANIŞMA GÜNÜ OLARAK KUTLUYORUZ

Basının daha özgür bir ortamda görev yapması, demokrasinin gelişimi ve varlığı açısında da çok değerlidir. Ne kadar kaldırıldığı iddia edilse de günümüzde sansür bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Bu nedenle de 24 Temmuz'u Basın Bayramı olarak değil Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü olarak kutluyoruz. Bu vesile ile halkın haber alma hakkını kullanması için çok zor şartlarda görev yapan tüm gazeteci arkadaşlarımızın Basın Özgürlüğü ve Dayanışma Günü'nü kutluyor, bir 24 Temmuz gününde aramızdan ayrılan merhum SGC Başkanı Necdet Güngörsün'ü rahmetle anıyorum."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!