Advert
Advert

Tavukçular grevde kümeslere civciv alınmayacak

Türkiye Kanatlı Hayvan Üreticileri Merkez Birliği entegre tavuk kesim tesisleriyle yaşanan sıkıntılar giderilmeyince grev kararı aldı. Üretici 16 Ağustos Pazartesi günü Ankara’da yürüyüş yapacak.

Tavukçular grevde kümeslere civciv alınmayacak
Tavukçular grevde kümeslere civciv alınmayacak Admin
Bu içerik 2139 kez okundu.
Advert

Türkiye’nin dört yanında entegre et kesim tesisleri adına üretim yapan kanatlı hayvan üreticileri, şeffaflık olmaması, yönetmeliğe uygun sözleşme imzalanmaması, artan maliyetlerin entegre tesisler tarafından ciddiye alınmaması gibi gerekçelerle eylem kararı aldı. Kanatlı Hayvan Üreticileri Merkez Birliği ilk etapta Ankara Anıt Park’ta toplanarak yürüyüş yapacak. Eylem kararına rağmen entegre tesislerin tutumunda değişiklik olmaması halinde greve gidilecek.

CİVCİV KONULMAYACAK

Türkiye Kanatlı Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdullah Koç tavuk üreticilerden imzalı taahhüt aldıklarını söyleyerek, “Devlet teşvikleriyle kesimhanesine yeni kesimhane ekleyen, bir fabrikayı 3-5 fabrikaya çıkaran sanayici, yaşam sebepleri olan üreticisini bu kadar hakir göremez. İkide bir, düğününüzü bayramınızı biz yapıyoruz, cenazenizi biz kaldırıyoruz diyen sanayiciye, siz kimsiniz verdiğiniz avans, hesaplama yöntemi dahi belli olmayan pusulada zaten kesiyorsunuz. Üreticiyi kimse saf yerine koymasın. Bizim isteğimiz adil bir paylaşım ve Tavuk üreticisinin adam yerine konulmasıdır. Hani iş ortağınızdık?” dedi.Genel Başkan Koç, “İnsanca yaşama isteklerimiz yerine getirilmez ve Tarım Bakanlığı ile görüşmeden de olumlu netice çıkmaz ise ülke genelinde 15 Ağustos ta üretici kümeslerine civciv koymayarak grevimizi başlatacağız” dedi. Valilik'ten ise yürüyüşe izin çıktı. 

BEYAZ ET LÜKS OLACAK

Kanatlı Hayvan Üreticileri (kümes sahipleri) istediklerini alamazsa vatandaşı bekleyen tehlike nedir? Uzmanlara göre; Tavuk üreticilerinin olası grev kararıyla birlikte piyasada tavuk eti sıkıntısı baş gösterecek. Gerek ihracat gerekse iç piyasada tüketilecek tavuk üretiminin durması nedeniyle, beyaz et fiyatlarında ciddi bir artış yaşanabilir. Orta ve dar gelirli vatandaşın sofrasında zorda olsa yer alabilen beyaz et, lüks olacak.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!