Advert
Advert

Asya Kaplan Sivrisineği Kaynarca'da görüldü

Bir Kaynarcahaber takipçisinin paylaştığı Asya Kaplan Sivrisineği ilçe merkezinde fotoğraflandı. Kimi çevrelerce Nil Virüsü taşıdığı iddia edilen sinek gündüz görülüyor ve ısırdığı yerde lezyon oluşabiliyor. Uzmanların sinek hakkındaki görüşleri şöyle:

Asya Kaplan Sivrisineği Kaynarca'da görüldü
Asya Kaplan Sivrisineği Kaynarca'da görüldü Admin
Bu içerik 1473 kez okundu.
Advert

Son haftalarca sıkça gündeme gelen Asya Kaplan Sivrisineği (Aedes albopictus), İstanbul’un pek çok yerinde hayatı olumsuz etkiliyor. Kökeni Güneydoğu Asya olan bu sivrisinek türü vücutta kızarıklık, kaşıntı ve ödeme neden olabiliyor. Ayrıca sivrisinek ısırıklarına bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor. 

Vücutta lezyonlara neden olan Aedes albopictus ya da diğer adıyla Asya Kaplan Sivrisineği, son yıllarda ülkemizde de görülmeye başlandı.

Asya Kaplan Sivrisineği virüs taşıyor mu?

Uzm. Dr. Eryiğit, konuyla ilgili Hacettepe ve Cerrahpaşa Üniversitesi’nde yapılan laboratuvar çalışmalarına dikkat çekerek “Şu anda bu sivrisineklerin oluşturduğu yaraların tek sebebi kan emerken agresif olmalarındandır, asla virüs bulaştırmasından kaynaklı bir hadiseden değildir. Türkiye’deki aedes tipi sivrisineklerin henüz virüs taşıma özelliği yoktur. Virüs taşıma özelliği oluşmadan bununla ilgili mücadelemizi kontrol altına almak istiyoruz. Zaten öyle bir durumda çok daha farklı şeyler konuşuyor olacağız. Eğer sivrisineklerle mücadelede geç kalırsak ya da duyarsız davranırsak o zaman tabii ki öyle bir sorun ortaya çıkabilir” diyor.

Isırdığı yerde neden lezyon oluşuyor?

Kan emerken agresif davranan bu tür ciddi kanama, ödem ve dokuda renk değişimine neden olabiliyor.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün semptomları değişti
Koronavirüsün semptomları değişti
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!
Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!