Advert
Advert
Advert

28 Şubat davasında Kaynarcalı Orgeneral'e de tutuklama kararı

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Kaynarcalı Orgeneral Çetin Saner'in de bulunduğu, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan dönemin Genelkurmay 2’nci başkanı Çevik Bir ve Genelkurmay Harekat başkanı Çetin Doğan dahil 14 sanık hakkında tutuklama kararı verdi.

28 Şubat davasında Kaynarcalı Orgeneral'e de tutuklama kararı
28 Şubat davasında Kaynarcalı Orgeneral'e de tutuklama kararı Admin
Bu içerik 2788 kez okundu.
Advert

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, 9 Temmuz’da 28 Şubat davasına ilişkin temyiz incelemesini tamamlamış, söz konusu sanıklar hakkındaki hapis cezalarını onamıştı.

 
 Ankara 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen 14 sanık hakkında Yargıtay ilamına ilişkin incelemesini tamamladı.
Kaynarca tarihinde önemli yeri olan Edip Paşa'nın da torunları arasında yer alan Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Kolordu Komutanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuş 1939 doğumlu Kaynarcalı Çetin Saner de tutuklama kararı verilen isimler arasında yer aldı. 

Mahkeme, sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker hakkında tutuklama kararı çıkartarak dosyayı infaz savcılığına gönderdi.

Cezaları onaylananlar hakkında infaz savcılığının, sanıklara teslim olmaları için müddetname göndermesi bekleniyor. Müddetnamede yazan süre zarfında teslim olmayan sanıklar için yakalama kararı çıkartılacağı öğrenildi.

Ne olmuştu?

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin kararında, ‘suçun icra hareketleri üzerinde müşterek hakimiyet kurdukları’ belirtilen sanıklar Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker, olay tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 147’nci maddesindeki ‘Türkiye Cumhuriyeti icra heyeti vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek’ suçu bakımından ‘müşterek fail’ olarak sorumlu tutuldu. Daire, bu 14 sanık hakkındaki müebbet hapis cezalarını onamıştı.

Yargıtay, sanıklardan eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel’in eylemlerinin ‘bu suça yardım kapsamında olduğu’ sonucuna vararak, bu sanıklara yerel mahkemece verilen müebbet hapis cezalarının bozulmasına hükmetmişti.

Yerel mahkemece, zaman aşımı nedeniyle dosyalarının düşürülmesine ve beraatlerine hükmedilenlerin de arasında olduğu sanıklar İbrahim Selman Yazıcı, İzzettin İyigün, Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır hakkındaki hükümlerin bozulması kararlaştırılmıştı. Daire ayrıca diğer 37 sanık hakkındaki beraat kararlarını onamıştı.

Çetin Saner kaynarcalı orgeneral edip paşa torunu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti