EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-08-2021 19:31   Güncelleme : 26-08-2021 19:31

Altuğ: Suriyeliler geri dönmeli

SATSO Meclisi'nde konuşan Başkan Akgün Altuğ, "Ayrıca, Suriyeli mültecilerin geri dönüş sürecinin de başlatılması gerekmektedir. Bunun için güvenli bölgelerde barınma ve üretim merkezleri oluşturulmalı ve mülteciler o bölgelere yerleştirilmelidir" dedi.

Altuğ: Suriyeliler geri dönmeli

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1187 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Temmuz ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Haziran ayında başlayan normalleşme süreci ile normal yaşantımıza dönmüş durumdayız. Normalleşme sürecinin ilk şartı aşılanmaktan geçiyor. Vaka sayıları itibariyle Sakarya olarak hala mavi seviyeye ulaşamadık. Aşılanma oranı düşük olan iller arasında yer alıyoruz. Unutmayalım ki; aşı olmak toplumsal bir sorumluluktur.

 

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE YETERSİZİZ

Dijital dönüşümde önde olmak rekabet gücümüzü belirleyen unsurlardan biridir. Bu bağlamda Sakarya’ya baktığımızda ilginç bir veri dikkatimizi çekiyor: şehrimiz, fiber altyapıya sahip abone sayısı anlamında ülke genelinde 65’inci sırada yer alıyor. Yatırım çekiciliğini artırmak adına dijital altyapımızı geliştirmeliyiz.

 

MÜLTECİ SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNMALI

Çeşitli Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen mültecilerin olduğu ülkemizde beklentimiz, demografik yapımızın, güvenliğimizin ve kültürel dokumuzun korunmasına yönelik hızlı adımların atılmalıdır. Ayrıca, Suriyeli mültecilerin geri dönüş sürecinin de başlatılması gerekmektedir. Bunun için güvenli bölgelerde barınma ve üretim merkezleri oluşturulmalı ve mülteciler o bölgelere yerleştirilmelidir. Ülke olarak olası bir kaos ortamının yaşanmaması için çözüm üretmeliyiz. Göçmenliği ve geçici koruma altında olma statüsünü çoktan geçmiş bu mülteci konusu Türkiye’nin geleceği açısından kritik önem taşıyor.

 

SAHTE FINDIK TÜCCARLARI

Fındık hasat dönemi başladı. Özellikle KarasuKocaali bölgesindeki üyelerimizden aldığımız bilgilere göre farklı illerin plakaları ile gelen ve araçlarında hileli kantar bulunduran, “gezici alıcı” olarak tabir edilen sahte fındık tüccarları türemeye başlamış. Bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı yetkililerin denetim yapması ve bölge halkının da temkinli olmalarını rica ediyorum.” Olağan meclis toplantısının devamında SATSO tarafından hayata geçirilen projelerin yönetilmesi adına şirket kuruluşu maddesi meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Konu hakkında bilgi veren Başkan Altuğ, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldığımız hibe destekle tamamladığımız “Sakarya Tarımsal Ürünler Üretim Mükemmeliyet Merkezi” projemiz ile yine hibe destek ile başlayacağımız “Topraktan Sofraya Kadın Eli” projemiz kapsamında kuracağımız merkezlerin idare ve işletmesi için Odamıza ait bir anonim şirket kurulması ihtiyacı doğmuştur. Biz de SATSO olarak gerek bu projeler kapsamında kurulacak merkezlerin işletilmesi gerekse odamızın yürüttüğü diğer eğitim ve organizasyon faaliyetlerini tek bir çatı altında toplayabilmemize imkan sağlaması adına SATSO Araştırma, Eğitim ve Organizasyon A.Ş. isimli şirket kurma teklifimizi meclisimize sunuyoruz.

Şirket kuruluşu maddesi meclis üyelerince oylanarak oybirliği ile kabul edildi.