EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-09-2021 17:05   Güncelleme : 20-09-2021 17:05

1200 Tavuk üreticisinin 300'ü örgütlendi

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Sarı basın toplantısında, "Kaynarca’da yoğun üretim yapılıyor. Kaynarca ilk üretim yapılan yerlerden biri. Oradaki işletmelerimiz genellikle eski işletmeler ama diğer ilçelerimizdeki tesisler daha yeni, modern işletmeler" diye konuştu.

1200 Tavuk üreticisinin 300'ü örgütlendi

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Sarı ve yönetim kurulu, şehir merkezinde bulunan bir restoranda basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Kısa sürede kurumsal bir kimlik oluşturduklarını ifade eden Sarı, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Sakarya’nın tavukçuluk sektörünün yüzde 30-35’ini karşıladığını dile getiren Sarı, son seçime ikinci liste ile giren Ahmet Bayraktaroğlu’nun seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla konuyu yargıya taşımasına ilişkin sorulan soruya ise Sarı, Ahmet Bayraktaroğlu’nun konuyu yargıya taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz. Eğer taşınmışsa da sonuçta adalet ne diyorsa o” diye cevap verdi.

 

“SIKINTILARIMIZ HALA DEVAM EDİYOR”

Üreticilerinde katkılarıyla yeni bir yönetim oluştuğunu ifade eden Başkan İlhan Sarı, “Üreticilerin sorunları var, ciddi sıkıntılarımız var. Sıkıntılarımız hala devam ediyor. Bazılarını çözdük ama yine de tam manasıyla istediğimiz noktada değiliz. Birliğin ilk kurulduğundaki amacı üreticilerin bir kimlik kazanmasıydı. 30 yıldır var olan bir sektörde üreticileri temsil eden bir birliğimiz yoktu. Geçtiğimiz 2-3 sene içerisinde bunu kazanmış olduk. Üreticilerin artık bir kimliği, birliği var. Bundan sonra da bu doğrultuda devam edeceğiz. Üreticilerin haklarını aramak adına çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

 

“ASLINDA BÜYÜK BİR ÖRGÜTÜZ”

Artık entegrelerin daha çok sorumluluk aldıklarını söyleyen Sarı, “2017 yılında Bakanlığa başvuru yaptığımızda bize bu yönetmelik çıktı. Yönetmelikte üreticilerin bazı hakları var. Sözleşmeyle çalıştığımız için sözleşmede yazıyor ama sahada uygulanması adına bazı problemler yaşıyoruz. Şuan yeni yönetimle beraber sahada uygulanmasıyla alakalı sıkıntıları da çözeceğiz. Bölgemizde sektörün önde gelen entegreleri de var. Sakarya, Türkiye tavukçuluğunun yüzde 30-35’ini üretiyor. Aslında büyük bir örgütüz diyelim. Türkiye’nin ilk 2 veya 3’üne giren entegre firmamız. Bölgemizde üretim yapan birçok firma var. Bizde bu firmalara fason çalışan üreticileriz. Kümeste ölen hayvanlar, çıkan hayvanlar kesimhaneye gidinceye kadar üreticinin sorumluluğundaydı. Artık bu sorumluluk entegre firmaya geçmiştir” ifadelerini kullandı.

 

“NORMALLEŞMEYLE BERABER SEKTÖRDE BİR İYİLEŞME VAR”

Pandemi döneminde sektör ve üretici olarak üretime devam ettiklerini belirten Sarı, “İşin satış ayağında ciddi problemler yaşandı. Hepinizin malumatı piknikler olmayınca, mangal sezonu açılmayınca, otellerin geç açılması, okulların kapalı olması sektörü etkiledi.  Doğal olarak bizi de etkiledi. Daha sonra üretim olarak bizde yavaşladık. Arz-talep dengesi üzerinden gittiği için bu konuda biraz sorunlar yaşandı. Şuan ki normalleşmeyle beraber sektörde bir iyileşme var. Hammadde üzerinden ciddi maliyet artışlarımız var. Bunu hepimizde yaşıyoruz. İnşallah üretim yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

“SORUNLARI DAHA BASİT ÇÖZECEĞİZ”

Sakarya’da bin 200 adet işletme olduğunu söyleyen Sarı, “Sakarya tavukçulukta çok eski bir il. Birliğimizin şuan 300 tane üyesi var. Üyelerimizin geneli büyük kapasiteli üreticileri kapsıyor. Hendek, Taraklı ve Kaynarca’da yoğun üretim yapılıyor. Kaynarca ilk üretim yapılan yerlerden biri. Oradaki işletmelerimiz genellikle eski işletmeler ama diğer ilçelerimizdeki tesisler daha yeni, modern işletmeler. Birlik ilk kurulduğunda bölgemizdeki mevcut entegreler birliği tanımıyordu. 30-35 senelik üreticiden bahsediyoruz. Şuan bir kimlik kazanmış olduk. Entegrelerle oturup istişare yapabiliyoruz, pazarlıklar yapabiliyoruz. Sorunları çözmek için konuşuyoruz. Her şey bir anda olmuyor. Biz o günleri aştık. Kurumsal bir kimliğimiz var. Artık muhatabız, sorunları daha basit çözeceğimize inanıyoruz. Üreticinin desteği de yavaş yavaş oluyor. Bu sadece bizim sorunumuz değil Türkiye’nin sorunu. İnsanlar bir araya gelmekte ve birliktelik kurmakta zorlanıyorlar. Bu Türkiye’nin genel yapısıyla ilgili diyelim” ifadelerini kullandı.

 

“BAŞKANIM, SEÇİLDİM”

Birlikte 4 yıl başkan yardımcılığı yapmasına rağmen işletme numarası olmaması nedeniyle seçme ve seçilme hakkı bulunmadığı iddia edilen İlhan Sarı’ya resmi evraklara hangi sıfatla imza attınız sorusuna, Sarı, “Öyle bir şey yok. Ben aynı zamanda bu birliğin kurucu üyesiyim. Kurucusu olduğumuz bir birliğinde imzası olup olmaması çok önemli değil. Tabii muhalefetin böyle bir iddiası var ama gördüğünüz gibi öyle bir şey yok. Başkanım, seçildim ve bir problemimiz yok” derken seçime ikinci liste ile giren Ahmet Bayraktaroğlu’nun seçimde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla ilgili konuyu yargıya taşıması sorusuna ise, “Ahmet Bayraktaroğlu’nun konuyu yargıya taşıyıp taşımadığını bilmiyoruz. Eğer taşınmışsa da sonuçta adalet ne diyorsa o” şeklinde konuştu.