EKONOMİ
Giriş Tarihi : 23-09-2021 17:47   Güncelleme : 23-09-2021 17:47

Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!

Vatandaşı, esnafı, çiftçiyi kısacası milyonları ilgilendiren Yeni Vergi Kanunları'na ilişkin düzenlemenin önümüzdeki hafta Meclis'e geleceği belirtildi. AK Parti tarafından hazırlanan düzenleme ile beraber yıllık cirosu 240 bin TL'nin altında olan esnaflara vergi muafiyeti getirilirken, Youtuber'ların kazançları ise yasal tabana oturtulacak. İşte detaylar…

Yeni Vergi Kanunu haftaya Meclis'te!

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Akbaşoğlu ''Vergi Kanunu'nu önümüzdeki hafta Meclis'e sunacağız'' dedi.

 

'KOLAYLAŞTIRICI DÜZENLEMELER İÇERİYOR'

Akbaşoğlu, vergi mükellefleriyle ilgili; esnaf, çiftçi ve bütün toplumsal kesimlerin lehine, kolaylaştırıcı düzenlemeler içeren vergi kanunlarına ilişkin kanun teklifinin, yeni yasama yılında Meclis'e sunulacağını bildirdi. Akbaşoğlu, ilerleyen süreçte, bütçe kanun teklifinin Meclis gündemine geleceğini dile getirdi.

 

YENİ VERGİ KANUNU'NDA NELER VAR?

AK Parti'nin hazırladığı 55 maddelik teklife son şekli veriliyor.

 

240 BİN TL CİRO ALTINA VERGİ MUAFİYETİ

Düzenlemeyle berber, kuaför, terzi ve ayakkabı tamircisi gibi 1 milyona yakın küçük esnafın gelir vergisi kaldırılacak. Muafiyetten yıllık cirosu 240 bin liranın altında olanlar yararlanacak.

 

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİ ÇALIŞTIRANA TEŞVİK

Meslek lisesi öğrencilerini ara eleman olarak istihdam eden işverene teşvik verilecek. Öğrenci başına 760 lira olan desteğin tamamını devlet ödeyecek. Kalfalık yapan lise öğrencilerinin ücreti bin 200 liraya yükseltilecek, bu da devlet tarafından karşılanacak. Teşviklerle, iş garantili öğrenci sayısının 160 binden 500 bine çıkarılması planlanıyor.

 

YOUTUBERLARA VERGİ KESİNTİSİ

Youtuber'lar için de vergi düzenlemesi geliyor. Reklamlardan elde ettikleri gelirin vergisi yasal tabana oturtulacak. Bankalarda açacakları hesaplarla vergi kaynağından kesilecek.

 

ÇİFTÇİYE DESTEK

Yeni ekonomik paketle, çiftçilerin kullandığı mazot ve gübre desteğinden vergi kesintisi de kaldırılacak. Vergi teklifi, 1 Ekim'de açılacak Meclis'in ele alacağı ilk gündem maddelerinden biri olacak.