GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-10-2021 16:53   Güncelleme : 19-10-2021 18:48

Muhtarlar Günü Kaynarca'da geniş katılımla kutlandı

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende Kaynarca Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Dernek Başkanı Türkan Öner, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Muhtarlık kurumunun demokrasi tarihimizdeki önemini vurgulayan Türkan Öner, “19 Ekim 1829)da kurulan muhtarlık kurumunun, Türk Demokrasi tarihi açısından önemi büyüktür. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor” dedi. 

Muhtarlar Günü Kaynarca'da geniş katılımla kutlandı

TÖRENE KATILIM YÜKSEKTİ

Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özer, siyasal partilerin ilçe başkanları, meslek odası, kooperatif, dernek başkanları ve daire amirlerinin bulunduğu tören geniş bir katılımla yapıldı. 

 

DEMOKRASİ TARİHİMİZİN TEMELİYİZ

Kaynarca Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner’in törende yaptığı konuşmadan bir bölüm şöyle: “Muhtarlık seçimleriyle, halkın doğrudan kendi yerel yöneticisini seçmesiyle başlayan bu süreç demokrasi tarihimiz açısından da bir temel oluşturuyor.

 

MUHTAR İLK DEVLET KAPISIDIR

Muhtar seçilmiş demektir. Muhtar, mahallesinin, köyünün, annesi, babası, kardeşi, sırdaşı, mutlu gününde en zor anında vatandaşımızın yanında olan her türlü sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, 7 gün 24 saat ulaşabileceği ilk devlet kapısıdır. Özellikle deprem, sel, yangın gibi afetlerde vatandaşın yardımına ilk koşan muhtardır. Covid 19 pandemi sürecinde  salgını önleme çalışmalarında da mahallesinde vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine muhtardır.”

 

ZİYARET VE YEMEK

Törene katılanlar daha sonra topluca Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek sohbet ettiler.  Kaymakam Mehmet Ali Karatekeli, törene katılan ilçe protokol mensupları, muhtarlar öğlen yemeğini birlikte yediler. Yemekten sonra ilçede görev yapan 45 muhtar köy ve mahallelerin sorunları hakkında bir toplantı yaptı. - SEDAT BALTA