GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-10-2021 12:26   Güncelleme : 29-10-2021 12:35

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Katılımın yüksek olduğu törende konuşan Kaymakam Mehmet Ali Karatekeli, yaptığı konuşmada, “Sevgili gençler, ulu önder Atatürk, cumhuriyeti sizlere emanet etmiş, bu emaneti nasıl koruyup, yücelteceğinizi, gençliğe hitabesinde anlatmıştır” dedi. 

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

 

Cumhuriyetin ilanının 98'nci yıldönümü dün Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk konulmasıyla başladı. Bu sabah saatlerinde Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekili, makamında protokol ile bayramlaştı, tebrikleri kabul etti. 

Saat 10.00’da Atatürk İlk ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törene güneşli havanın da etkisiyle katılım yüksek oldu. 

Törende Kaymakam Mehmet Ali Karatekili ve Belediye Başkanı Murat Kefli’nin halkın bayramını kutlamasından sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. 

CUMHURİYET EN VAZGEÇİLMEZ DEĞERDİR

Kaymakam Mehmet Ali Karatekeli’nin günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Kaymakam Karatekeli, Türk Milletinin Mustafa Kemal önderliğinde tarihte eşine az rastlanır bir mücadele verdiğini vurgulayarak, “29 Ekim 1923’de yeni kurulan Türk devletinin yönetim şeklinin milletimizin adet ve karakterine en uygun olarak cumhuriyet olduğu Millet Meclisi’nde kabul edilerek tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük miras vazgeçilmez bir değerdir. Ancak askeri zaferler ekonomik başarılarla taçlandırılmadığı takdirde kalıcı olamazlar. Ulu önder Atatürk’ün bu konuda gösterdiği hedef, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır. Bunun da yolu sağlam karakterli, modern ilim ve fenle donatılmış, milli ve manevi değerlerine bağlı, bir gençlik yetiştirmektir. 

CUMHURİYET GENÇLERE EMANET

Değerli öğretmen arkadaşlarım, bu konuda en büyük görev sizlere düşmektedir. Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Sevgili gençler, ulu önder Atatürk, cumhuriyeti sizlere emanet etmiş, bu emaneti nasıl koruyup, yücelteceğinizi, gençliğe hitabesinde anlatmıştır” diye konuştu. 

 

Programda şiirlere, tiyatro, koro, müzikli gösteriler, halk oyunları gösterileri yer aldı. Tören ödül töreni ve resmi geçitle sona erdi. - SEDAT BALTA