SİYASET
Giriş Tarihi : 31-10-2021 14:43   Güncelleme : 31-10-2021 14:43

Biden-Erdoğan görüşmesine dair açıklama

Biden-Erdoğan görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden 'güçlü demokratik kurumların önemini' vurguladı; ABD'nin S-400'lere dair endişelerini 'not etti'.

Biden-Erdoğan görüşmesine dair açıklama

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın Roma'daki görüşmesi hakkında yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Biden'ın 'yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve görüş anlaşmazlıklarını verimli bir şekilde yönetme' arzusunun altını çizdiği belirtilirken, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün önemini de vurguladığı belirtildi. Anadolu Ajansı ise ikili ilişkileri güçlendirip geliştirmek için ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığını duyurdu.

Beyaz Saray açıklamasında, "Biden savunma ortaklığını ve Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak önemini teyit etti ancak Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri almasına dair ABD'nin endişelerini de not etti. Biden aynı zamanda, güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının, barış ve refah için hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Biden'ın 'Türkiye'nin Afganistan'daki NATO misyonuna 20 yıla yaklaşan katkılarını takdir ettiği belirtildi; Liderlerin Suriye'deki siyasi süreci, Afganlara insani yardımı, Libya'daki seçimleri, Doğu Akdeniz'deki durumu ve Güney Kafkasya'daki diplomatik çabaları ele aldığı aktarıldı.

'F-16'LAR KONUSUNDA ABD'DE BİR SÜREÇ İŞLEMESİ GEREKİYOR'

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili ise Biden'ın görüşmede Erdoğan'a, 'F-16 talebi konusunda ABD'de bir sürecin işlemesi gerektiğini' söylediğini belirtti. Yetkili, Biden'ın insan haklarını da gündeme getirdiğini ekledi.

ÜST DÜZEY TÜRK YETKİLİ: ÇOK OLUMLU BİR ATMOSFERDE GEÇTİ'

Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili de 'görüşmenin çok olumlu bir atmosferde geçtiğini' söyledi.

ORTAK MEKANİZMA KURULACAK

Anadolu Ajansı'ysa (AA) görüşmede, iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığını duyurdu. AA'ya göre görüşmede ikili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı; NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapılırken iklim değişikliği konusunda karşılıklı atılan adımlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.