KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-12-2021 10:17   Güncelleme : 10-12-2021 10:56

"Zamsız Türkiye Yolunda"

Türkiye'de hemen her ürüne zam üstüne zam yapıldığı içinde bulunduğumuz şu günlerde, Kaynarcahaber yazarı Emekli Deniz Tabip Kıdemli Albay, Operatör Doktor Aytekin Ertuğrul'un 9 ay önce yayımlanan "Zamsız Türkiye Yolunda" kitabı daha da değer kazandı. Ertuğrul kitabında Atatürk döneminde yapılan 15 bütçe'yi ve denk bütçenin önemini vurguluyor, Atatürk'ün öldüğü 10 Kasım 1938 tarihinde 1 ABD dolarının 80 Kuruş olduğunu hatırlatıyor.

Kaynarcahaber yazarı Emekli Deniz Tabip Kıdemli Albay, Operatör Doktor Aytekin Ertuğrul'un yeni kitabı, Zamsız Türkiye Yolunda Mart 2021'de yayımlandı Ekonomik sıkıntılar ve zamlarla boğuşan halkımıza, neden bu durumda olduğumuzla ilgili rehber olma özelliğine sahip kitabın kısa özeti şöyle:

 Atatürk 15 adet bütçe yaptı ve uyguladı. Atatürk'ün tüm bütçelerini o zaman adı "Divan-i Muhasebat " olan Sayıştay'a denetletti. Sayıştay denetlemesi sadece muhasebe denetlemeleri değildi. Harcama gerekçelerini de kapsayan tam denetlemelerdi. 15 bütçenin 12 si denk. Bir tanesi açık. Dünya Iktisadi buhranı nedeniyle 1929 bütçesi. Ve ikisi de fazla bütçedir. 1923 te bir ABD Doları 80 kuruş idi. 10 Kasım 1938 de de 80 kuruş. Bir sterlin 1923 te 630 kuruş idi. 1929 da dünya ekonomik buhranı nedeniyle 10 TL ye çıktı 10 Kasım 1938 de tekrar 630 kuruş oldu. Hiç enflasyon yapılmamıştır. 15 senede toplam enflasyon %-35 tir. Yani fiyatlar affinamış yaşam %35 ucuzlaınıştır. Atatürk döneminde hiç dış ve iç borç alınmadı. Osmanli'dan kalan borçlann taksitleri ise tıkır tıkır ödendi. Denk bütçe yoluna devam etmeyenler Türk milletinin yaptığı o muazzam Kurtuluş savaşına ihanet içerisinde oldukları da düşünülmelidirler. Atatürk'e dönüş yolu denk bütçe durağından başlar. Denk bütçe durağında ise şu levha asılmıştır. Bugünkü savaşmalarımızm gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlikla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve denk olmasıdır.

 

KİTAP NELERDEN SÖZ EDİYOR

14 Mayıs 1950 de başlayan açık bütçe ve israf dahil bir çok yanlış  harici bedhahların emirlerine uygun olarak yürütülen eğitim, bütçe, mali ve üretim/imalat  işlerinin matematiksel olarak toplamıdır. Bu yanlışları toplu halde Türk milletine sunmak tarihe not düşmek bir gereksinim olarak ortada idi. Peki diyeceksiniz bir doktorun bu konu il ilgisi nedir?  Enflasyon ve açık bütçe demek insanların ceplerinden paralarının sofralarından yiyecek ve içeceklerinin TBMM+ Hükümetlerince çıkarılan AÇIK BÜTÇE kanunları ile alınması demektir. 14 Mayıs 1950 de başlamış hukuk dışı bir gaflet ve dalalet olayıdır.  

Dünya sağlık örgütünün sağlık tanımlaması şöyledir.  

“ Sağlık yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması durumu değil, fiziksel, sosyal ve ruhsal yönlerden insanın kendisi iyi hissetmesi halidir”. 

Enflasyon ortamında yaşayan bir kimsenin dünya sağlık örgütünün tanımı anlamında sağlığı kalmaz. 

  1. .BÖLÜM:  Önsöz  
  2. BÖLÜM Ana konu ve Genel giriş 
  3. BÖLÜM Danıştay’daki dosyalarımız hakkında bilgi, yaz ve  dilekçelerimiz 
  4. Güncel yazılarımız  
  5. Güncel mesajlarımız 
  6. Misafir kalemler 
  7. Yaşamımdan Bazı Portreler 
  8. Sonuç