EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-12-2021 11:27   Güncelleme : 15-12-2021 11:27

süt ve besi hayvancılığında kriz dayanılmaz boyuta ulaştı

Yem fiyatlarındaki artış süt yem paritesini yeniden düşürerek 0.80 seviyesine düşürdü. Aynı sorun besiciler için de geçerli. Besiciler eylem hazırlığına başladı. Sakarya Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, son zamların sektöre ağır darbe vurduğunu açıkladı. AK Parti İl Başkanlığı’na sorunlarla ilgili dosya sunduklarını aktaran Karaduman, “İnsanlar artık son noktaya geldi. Eğer sunduğumuz dosya bir işe yaramazsa besiciler bir yürüyüş yapacak” dedi.

süt ve besi hayvancılığında kriz dayanılmaz boyuta ulaştı

“DURUM ÇOK SIKINTILI”

Besicilerin yaşadıkları sıkıntıları Haberlisin.com’a anlatan Sakarya Besiciler Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, “Besiciler çok sıkıntılı durumda. Çiğ süte zam geldi ama yemlere de onun yanında sürekli zam geliyor. Yem fiyatlarına artık aylık değil saatlik zam geliyor.  Yem fiyatları 6. aydan 10. aya kadar yemin çuvalına 10 TL zam geldi. Fakat 10. ayın altısından bugüne kadar 90 TL zam aldık. Süt fiyatlarında az bir şey artış olunca direk olarak yem fiyatlarına zam geliyor. Üretici çok zor durumda biz buna rağmen inadına üretmeye çalışıyoruz ama durumumuz çok kötü” ifadelerini kullandı.

“DESTEK İSTİYORUZ”

Karaduman, “Biz hayvancılık ve tarım sektörü olarak hafta da bir kere toplanarak Sakarya’da hayvancılığı ve tarımı nasıl ayakta tutabiliriz diye toplanıyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda her branş kendi alanında dosya hazırlayarak AK Parti İl Başkanlığına sundu. Üzerinde durduğumuz konular gübre, mazot ve yem fiyatları. Besicilerin en büyük sorunu, sıkıntısı yem fiyatları, TMO üreticiye arpa ile mısır veriyor biz TMO’nun yem desteği olmasını da istiyoruz.  Besiciler artık yem fiyatlarının altından kalkamıyor. Besiciler evine ekmek götüremiyoruz ama hayvanlara mecbur yem almak zorundayız” şeklinde konuştu.

“BESİCİLİK BİTMEK ÜZERE”

Besicilerin isyan noktasına geldiğini dile getiren Halit Karaduman, “Şartlar çok ağırlaşıyor bugün bir yem çuvalı 250 TL. İnsanlar bunun altından nasıl kalkacak? Çoğu besici artık hayvan beslemiyor, hayvancılık azaldı çünkü insanlar artık altından kalkamıyor. Maliyetler ağırlaştı, geçen seneye nazaran girdi maliyetlerimiz yüz de yüz arttı. Ama ete yansıyan zam yüzde 18 bu durumda insanlar nasıl yapsın besicilik. Ete zam geldiği zaman herkes bas bas bağırıyor ama yem fiyatlarına zam gelince kimse ses çıkarmıyor. Besiciyi geçtik artık köylü bile evinde bir inek bakamaz halle geldi. Allah hepimizin yardımcısı olsun artık besicilik bitme noktasına geldi. Üretici artık isyan ediyor, hayvan pazarına gittiğimde üretici yem fiyatlarına karşı yürüyüş yapmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“KURBAN HİSSESİ 3 BİN 500 OLACAK”

Karaduman, “Üreticilere biraz daha sabredelim, verdiğimiz raporun sonucuna göre hareket edelim dedim. İnsanlar artık son noktaya geldi. Zaten para kazanamıyorduk bu zamlarda üstüne gelince tamamen tükendik. Eğer sunduğumuz dosya bir işe yaramazsa besiciler bir yürüyüş yapacak. Her an üretici sokağa dökülme noktasına geldi. Durumumuz hiç iyi değil. Yem fiyatının yarın sabah ne kadar olacağını bilemiyoruz. Toptan yem aldığımız arkadaşımız mesaj attı, mesaj da diyor ki, Yem fabrikaları artık vadeleri 60 güne çekmiş, biz normalde 6 ay vade ile yem alıyorduk ama artık alamayacağız. Fabrikalar artık bankalardan teminat mektubu istiyor ondan sonra yem vereceklermiş. Artık biz bu duruma geldik, yetkililer bu soruna bir an önce çözüm bulması gerekiyor. Kurban Bayramı’na 6-7 ay gibi bir süreç kaldı biz arkadaşlarla hisse fiyatları ne olacak diye her gün düşünüyoruz. Ama hesap kitap yapamıyoruz önümüzü göremiyoruz ki. Ben besicilik de yapıyorum benim şahsi fikrim en küçük hisse fiyatı 3 bin 500 TL olacaktır” dedi.