SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-01-2022 09:39   Güncelleme : 05-01-2022 09:39

Sakarya'da vaka sayıları patladı

Aşılama oranlarında Marmara Bölgesinde sarı il olarak kalan tek şehir olan Sakarya’da günlük koronavirüs vaka sayısı 350’yi aştı. Ayrıca son dönemde yoğun şekilde grip salgınının yaşandığı öğrenilirken doktorlar maske kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

Sakarya'da vaka sayıları patladı

VAKA SAYILARI PATLADI
Bir süre önce kontrol altına alınan koronavirüs salgınında ülke genelinde son 2 haftada yaşanan artış nedeniyle ek tedbirlerin alınması gündeme gelirken aşılama oranlarında Marmara Bölgesinde sarı renkte kalan tek il olan Sakarya’da günlük koronavirüs vaka sayısı 350’yi aştı. Özellikle çocuklarda görülen mevsimsel grip vakalarında da ciddi bir artış yaşanmaya başlanırken hastalık nedeniyle hastaneler dolup taşmaya başladı.

ÇOCUKLAR ARASINDA ÇOK YAYGIN
Özellikle mevsimsel gribin çocuklar arasında çok yaygın olduğu ve koronavirüse benzer şekilde yüksek ateş, halsizlik ve öksürük gibi belirtiler gösteren grip vakalarında da ciddi artış yaşandığı öğrenilirken Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yaşanan acil yoğunluğunun bu sebeple arttığı belirtildi. Öte yandan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gamze Varol’un geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada; okullarda birbirlerinin farklı desendeki maskelerini beğenen çocukların maskelerini değiştirdiğini tespit ettiklerini ve bunun bulaşma hızını arttırdığını belirtti.

banner84


HİJYEN KURALLARI UNUTULDU!
Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi ve Haberlisin.com’a özel açıklamalarda bulunan yetkililer, vaka sayılarındaki artışın en büyük sebeplerinden birinin maske ve mesafe kurallarına uymamak olduğunu belirtti. Azalan vaka sayıları sonrası ilk olarak maske kullanımının sona erdiğini belirten yetkililer, “Maske konusunda bir zafiyet var. İnsanlar maalesef maske kullanmıyor, tüm uyarılara rağmen hala hastanelere bile maskesiz girmeye çalışanlar var. İlk olarak maske kuralının yeniden etkin olması gerekiyor. Sadece koronavirüse karşı değil tüm hastalıklardan korunabilmenin en etkili yolu bu maskeyi kullanmak” ifadelerini kullandı.

KAPANMA OLACAK MI?
Her gün artan vaka sayıları nedeniyle yetkililer maske ve mesafe konusunda uyarılarını yenilerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı basın toplantısında kapanmayla ilgili sorulara da cevap verdi. Basın mensuplarının kendisine yönelttiği soruları cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle yüz yüze eğitimin devam ettirilmesi için tüm önlemlerin alınacağını ve yeniden kapanmanın olmayacağını belirtti. Cumhurbaşkanının bu açıklaması vatandaşları bir nebze de olsa rahatlatırken Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sonunda maske, mesafe ve hijyen kurallarına tekrar dikkat çekti.