EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-01-2022 18:00   Güncelleme : 07-01-2022 18:00

“Hiçbir şeyin fiyatı düşmedi”

Çarşı ve pazarda cep yakan fiyatlar nedeniyle vatandaş artık taneyle ya da gramla alışveriş yapmaya başladı. Bazı vatandaşlar ise döviz kurunun düşmesine rağmen hiçbir şeyin fiyatının düşmemesine tepki gösterdi

“Hiçbir şeyin fiyatı düşmedi”

KÖPÜRDÜKÇE KÖPÜRÜYOR

Yapılan denetimlere ve uyarılara rağmen gıda fiyatları artmaya devam ediyor.  Henüz maaş zamlarını ceplerine koyamayan vatandaşlar, alışveriş yaparken kılı kırk yarıyor. Görüşlerini sorduğumuz Sakaryalılar, dolar ve enflasyondaki köpüğün temel gıda maddelerine çok ağır şekilde yansıdığını ifade ederek, durumun bir an önce normale dönmesini beklediklerini dile getirdiler.

 

‘GELDİĞİ GİBİ GİDECEK’

Emekli Fevzi Bozkurt, “2 bin 500 TL emekli maaşı alıyordum, nasipse 600 TL zam gelecek ama elektrik ve doğalgaz faturasına gidecek bu alınan zam. Alışverişi nasıl yapacağız? Market ve pazarlarda fiyatlar ateş pahası. Çay, şeker, ekmek ve yağ gibi temel gıdaların yanı sıra sebze ve meyveye de çok fazla zam geldi. Bu zamlarla nasıl geçineceğiz? Bunu bir bilene sormak lazım önce” dedi.

 

 

“BAYAT EKMEK ALIYORUM”

Efrahim Solak, “Ben yaklaşık 30 yıl çalıştım, son zamanlara kadar 3 bin 800 lira civarında maaş alıyordum. Oğlum üniversiteye gidiyor, eşim evde. Eski bir ev aldık kredi çekip, onun taksitlerini ödemeye çalışıyoruz bir yandan. Elimize kalan cüzi miktar para kalıyor ve bu kalanla zaruri ihtiyaçlarımızı almaya çalışıyoruz. Ben şu ana kadar hiç bayat ekmek almamıştım ama bu son zamlardan sonra Katlı Pazar arkasındaki marketten bayat ekmek satın alıyorum. Pazar yerine gittiğimde ise satın alamıyorum, eti zaten unuttuk. Akşamları fiyatı düşen meyve ve sebzeleri satın almak için bekliyorum. 3 TL oldu simit, almaya çekiniyorum” şeklinde konuştu

 

 

 

banner84

“ZAMLAR BELİMİZİ BÜKTÜ”

Tacettin Azap, “Pazarda markette torbaları dolduramıyoruz. Eğer ki zaten çalışmayıp sadece emekli maaşım olsa ben yanmıştım. Allah’tan kirada değilim ama yine de çok zorlanıyorum. İndirim beklentilerimiz de sona erdi, hiçbir şeyin fiyatı düşmedi. Eylül Ayı ile şimdiki fiyatlar arasında bile çok büyük fark var. Özellikle sıvı yağ ve zaruri ihtiyaçlara gelen zamlar belimizi büktü” ifadelerine yer verdi.

 

“ÜVEY EVLAT MUAMELESİ”

Aydın Aydoğan, “İşin kısası şu; Devlet bize zam yaptı ama zam cebimize girmeden biz onu zamlara verdik. Benim maaşıma 650 TL eklendi, bana göre devlet bize üvey evlat muamelesi yaptı. Emekli maaşına gelen zam cebimize girmeden harcandı. Mutfak tüpü 6 ayda 3’e katlandı, bırakın elektrik ve doğalgaz faturasını. Çiftçilik yapana mazot 12 lira, 1 ton gübre olmuş 12 bin TL. İnşallah devlet buna bir düzenleme getirir yoksa artık çiftçilik de hayal” dedi.

 

 

“GRAMLA ÜRÜN SATIYORUZ”

Esnaf İsmail Yılmaz, “Pazar fiyatları resmen fırladı. Patlıcanın kilosunun 2 TL olması lazım, 10 TL’ye satılıyor. Bu insanların hali ne olacak bilmiyorum. Her şeye zam geliyor, bakın ben süt ürünleri satıyorum ve 1 ay önce 40 TL’ye sattığım peyniri şimdi tezgahıma 70 TL’ye koyuyorum. Bir ay önce 30’a sattığım peyniri 80’e satmak zorundayım ve haliyle müşterimiz azaldı. Artık 1 kilo peynir alan kalmadı, gramlarla ürün satıyoruz. Vatandaşında, esnafında durumu çok kötü, Allah sonumuzu hayır eylesin” diye belirtti.

 

 

“İŞLER YÜZDE 40 DÜŞTÜ”

Esnaf İsmail Uzar, “Şu anda alım gücü düştü. Fiyatlar düşmüyor, aksine yükseliyor sürekli. Pazara bakın, çok sakin. Geçen sene aynı tarihlere bakarsanız işler yüzde 40 oranında düştü. Bugün emekliye, çalışana, memura zam yapıldı ama fiyatlar hala düşmedi. Düşmediği için zammın bir artısı olmadı açıkçası” dedi. - ÖZEL HABER - NAZİLE AKARSU