GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-01-2022 17:56   Güncelleme : 18-01-2022 18:28

Kaynarca'da arılar telef oldu

Kaynarca arılarda görülen nosema hastalığına rastlandı.

Kaynarca'da arılar telef oldu

Kaynarca Arifağa köyünde arı yetiştiricisi Selami Kılıç, kovanlarına bakmak için geldiğinde yüzlerce arısının ölüsüyle karşılaştı. Durumu bildirilmesi üzerine köye gelen Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği ekibi, arılarda nosema hastalığı olduğunu saptadı. Birlik Başkanı Mustafa Ör ve Yönetim Kurulu üyeleri Kılıç'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

PETEKLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI

Ör, yaptığı açıklamada, hastalığa neden olan "nosema apis" mikroorganizması işçi arıların verimini azaltıp ömrünü kısaltır. Arıların sindirim sistemi yoluyla hücresine giren bu sporların çoğalarak damarlarını patlatıyor. Bulaşmasını önlemek için peteklerin değiştirilmesi gerekir.  "nosema apis" sporlarının asetik asit buharında ölür.

"Arılı koloniler ile arıcılıkta kullanılan ekipman ve boş kovanlara mutlaka yüzde 80 asetik asit tutulmalıdır. Ilıman bölgelerde hastalığın kontrol altında tutulması gerekir. Kontrol için iyi arıcılık düzenlemeleri, bal mumunun yenilenmesi, peteğin buhara tutulması, ısı uygulaması yapılması ve fumagilin kullanılması gerekmektedir. Bunların yapılmasıyla hastalığın zararlı etkisinden korunmak mümkün olmaktadır." 

AdminAdmin