GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2022 09:44   Güncelleme : 19-01-2022 09:51

Belediyelere imarla meclis gündemlerini meşgul etmeyin uyarısı

Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar imar planı değişiklikleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gürpınar, “Parsel bazdaki plan tadilatlarını hoş karşılamıyoruz. İmarla meclisi meşgul etmeyin” dedi.

Belediyelere imarla meclis gündemlerini meşgul etmeyin uyarısı

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

Sakarya’da yapılaşmanın çoğalması ile ilgili konuşan Gürpınar, “Bu biraz arz talep meselesi. Demek ki ihtiyaç var da yapılıyor ama bu ihtiyacı gidermek için de gelişigüzel değil, bir plan dahilinde yapılması gerekir. Belediyelerin bölgesel olarak planlar yapması, gelen talebi karşılayacak nitelikte arsalar üretmesi lazım. Bu arsaları üretirken de modern şehirciliği gözetmeli ve nefes alacak alanlar, sosyal donatılar bırakılmalıdır. Bu arsa tespitleri de sadece belediye meclisinde alınan kararlara dayalı olmayıp bilimsel çalışmalar ile desteklenmelidir” dedi.

 

HOŞ KARŞILAMIYORUZ

Gürpınar, “Belediyelerin meclis gündemlerine baktığımızda 100 madde var ise 85’i imar plan ve tadilatı ile ilgili. Bunların artık bitmesi lazım.  Belediye meclislerini işgal eden imar plan ve tadilat olaylarından daha farklı şeylere bakılmalı. Belediye meclislerinin görevi o şehir sınırları içerisinde belediye genel politika üreterek insanların ihtiyaçlarına cevap verecek projeler üretmektir. İmarla meclisi meşgul etmeyin. Belediyelerde münferit değil toplumsal talepler göz önünde bulundurularak plan yapılmalı. Parsel bazdaki plan tadilatlarını hoş karşılamıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

MİHMANDAR OLMALI

Gürpınar, “Yapılaşmada Kocaeli ve İstanbul gibi olmamak için tedbir almamız lazım. Tedbir de sorumlular tarafından alınır. Ben şehrimizde böyle bir tedbir alındığını maalesef göremiyorum. Belediyelerin vatandaşlardan gelen talepleri karşılamak asli görevidir. Belediyeler toplumun önünü tıkamaz, toplumun önünü açar. Bu çarpık yapılaşmalar belediyeler toplumun gerisinde kalıp gerekli arsa yönetimini yapamadığı için oluyor maalesef. Kamu toplumun önünde gitmeli ve mihmandar olmalı” şeklinde konuştu. ADAPAZARI AKŞAM HABERLERİ - HABERLİSİN'DEN NAZİLE AKARSU'NUN ÖZEL HABERİ

AdminAdmin