GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2022 13:31   Güncelleme : 24-02-2022 13:31

Suikastin gerisinde baronlar olabilir

Eski çalışma arkadaşı İsmet Çiğit, gazeteci Güngör Arslan cinayetini yazdı. Kocaeli Zirve adlı haber sitesinde yazan İsmet Çiğit, "Güngör Arslan belki aylar önce planlanan, muhtemelen birden fazla baron'un bir araya gelerek aldıkları bir kararın uygulanmasıdır" dedi. İşte o yazı:

Suikastin gerisinde baronlar olabilir

Gazeteci İsmet Çiğit'in yazısından bir bölüm şöyle:

"Güngör’ün olayı bana göre çok karmaşık bir olaydır. 

Sakallı Güngör’le ben, bu kentte çok kumpaslara tanık olduk. 

Kendisini çok önemli bir kişi zanneden bir özel okul sahibi, bu özel okul sahibine göbekten bağlı yalakaları, bir öküz çobanı, hasbelkader bu kentteki en önemli kurumlardan birinin başına gelmiş ama bir türlü adam olamamış bir zavallı, bu kentte birileri tarafından aynı çuvala konuldular. 

Sırf Güngör’ü bir süre hapiste tutabilmek için kumpas kurdular. Sırf gözdağı vermek için sabah ezanında benim evimi 7 polisle bastılar, aradılar, eşimin kalbini kırdılar.

Benim gibi adama, “Şantajcı, tehditçi” demeye kalktılar.

Hukuki açıdan bir tek somut delil olmadan, Güngör’ü 7 ay cezaevinde tuttular, akıllarınca burnunu sürttüler. 

Biz bunları tanırız. Bunların devlet olmadığını, devleti kullanan gelip geçici tipler olduklarını, onların sürünecekleri günleri de göreceğimizi bilir ve sabırla bekleriz. Ama en acılı, en öfkeli halimde bile, devlete, devletin kurumlarına laf söylemem, suç isnat edemem, etmem. 
…………………..

Cumartesi günü ofisinde Güngör’ün üzerine mermileri boşalttıktan sonra elinde silahı ile gidip polise teslim olan bir sanık var.

Hepimiz biliyoruz ki, bu kişi tetikçi.. Narkotik lügatine göre “Torbacı”. 

Şimdi devletin, bu torbacının ardındaki Baron’u, Baron’ları bulmasını bekliyoruz. 

Güngör Arslan suikasti basit bir olay değil. Karmaşık bir konu. Belki aylar önce planlanmış, muhtemelen birden fazla Baron’un bir araya gelerek aldıkları bir kararın uygulamasıdır.

Ben, bu baronların hepsini istiyorum.

İsterse, devletin bunu ortaya çıkartabileceğine de inanıyorum. 
………………
Pek çok yazımda kendi siyasi görüşümü de, yaşam biçimimi de açık açık yazmış biriyim. Ben sosyal demokrat görüşte biriyim. Ülkemdeki ve şehrimdeki yönetim biçimine de muhalifim. 

Ama devletimi, bayrağımı sever ve güvenirim. 

Sosyal demokratlık lafla olmaz, kolay iş değildir. Güngör’ün ailesi adına konuşamam ama, ben Güngör’ün yakın arkadaşı olarak o 21 yaşındaki tetikçinin bile devletin elinde zulüm görmesini, acı çekmesini isteyemem, onaylayamam.

Üç-beş yıl sonra herhangi bir nedenle, bir afla falan çıkmasını istemem, ömür boyu cezasını çeksin isterim de, “Bu adamı sallandırın” diye bağıramam. 

Bir sosyal demokrat olarak insan hak ve özgürlüklerinin herkes için eşit uygulanması gerektiğini savunurum. 

Ama günümüzde bir suçluyu konuşturmak, bütün gerçekleri anlatmasını sağlamak için pek çok yol ve yöntem var. 

Artık “Yalan makinası” bile var. Teknik takip yöntemleri var. Bu adamın 21 yıllık ömrü boyunca kimlerle oturup kalkmış, kimlerden menfaat sağlayarak yaşamını sürdürmüş, hepsini ortaya çıkartacak teknik donanım devletin elinde var. 

Bu olay bütün boyutlarıyla aydınlatılamaz, bütün gerçekler ortaya çıkartılamaz, bütün suçlular cezalandırılamazsa, en azından kamuoyu vicdanında bu olayla hiç alakası olmayan pek çok kişi ömür boyu suçlu olarak kalacak.

Bugün için ilimizde devleti ve devletin gücünü temsil eden pek çok kişi de aynı vebali ömür boyu üzerinde taşıyacaktır. 

Kimileri olayı çok farklı yönlere çekmeye çalışıyor. Ben bu olayın, bir-iki kişinin inisiyatifinde basit bir olay olmadığını, Güngör’e kin ve düşmanlık besleyen, kendini çok güçlü ve bu kentin sahibi sanan birkaç kişinin ortak kumpası olduğunu düşünüyorum. 

Bu kentte bu olayı titizlikle takip eden tek gazeteci ne yazık ki benim! 

Bu kentte bu olayı yakından takip eden, hem Arslan ailesi ile sürekli görüşüp, hem devletin temsilcileri ile sürekli temas halinde olan tek siyasetçi de CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’dır.

Harun kardeşime de bu ilgisi ve çabaları nedeniyle teşekkür ediyorum. 

Kocaeli’de kendisini gazeteci olarak tanımlayan herkes, bu kentte devleti temsil eden herkes, bu olayın biran önce bütün yönleri ile ortaya çıkartılması için çaba gösterilmelidir. 

Güngör Arslan suikasti; bu aşamadan sonra artık Kocaeli kentinin bir namus meselesi haline gelmiştir."

AdminAdmin