SİYASET
Giriş Tarihi : 03-03-2022 12:20   Güncelleme : 03-03-2022 12:36

Murat Kefli: Alt yapı ihalesi yapıldı 400 iş gününde bitecek

Kaynarca Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Murat Kefli başkanlığında yapıldı. Meclis Toplantısı’nda gündemdeki 3 madde görüşüldü.

Murat Kefli: Alt yapı ihalesi yapıldı 400 iş gününde bitecek

Toplantının açılış konuşmasında,  “Geçtiğimiz 24 Şubat tarihinde İller Bankası tarafından Kaynarca Altyapı İhalesi gerçekleştirildi. İhaleye 12 firma teklif verdi. Şu anda değerlendirme aşamasında. Kesinleştiği günden itibaren 400 iş günü içinde iş bitmiş olacak. Yaklaşık bir yılı aşkın bir süre sonra altyapıyla birlikte bizde Kaynarca’nın üst yapısını gerçekleştireceğiz .

Rusya Ukrayna arasındaki savaşa da değinen Kefli, “Milli birlik ve beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunu gördük. 21’inci Yüzyılda kaba kuvvet kullanarak milletlerin birbirine tahakkümü var.   Her zaman diri durmamız lazım, kendi içimizdeki ayrılıkları bir güzellik saymamız lazım” diye konuştu. 

 

İMAR KOMİSYONU RAPORU OKUNDU

Gündemin birinci maddesinde Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nın 8 Kasım 2021 tarihinde kabul ettiği revizyon imar planına yapılan itirazlardan sonra hazırlanan Kaynarca Belediye Meclisi İmar Komisyonu okunarak oy birliği görüşülmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi’ne havale edildi. 

 

AYRIK DÜZENDEN BİTİŞİK DÜZENE…

Komisyon raporunda. “F24C22A4A Paftasının yer aldığı bölgede (Kaynarca Lisesi’nin karşısı) Kent estetiği ve silüeti açısından ayrık nizamda inşa edilen yapılar olumsuz bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Civardaki yapılaşma düzenleri de dikkate alınarak ayrık nizam olan 120 ada ve 119 adanın bitişik düzen 3 kat olarak değiştirilerek değerlendirilmesi  talebi uygun görülmüştür” denildi. 

 

Başkan Murat Kefli, “Kanalizasyon çalışmamız bir ay içinde başlar gibi düşünüyoruz. Şehirden arıtmaya kadar olan güzergahta yerlerin belli olması lazım orda da bir imar çalışması yapmamız gerekecek. Bununla ilgili bir karar alacağız” diyerek oylamaya sundu karar kabul edildi.

 

KİLİTLİ PARKE ÖNERGESİ KABUL EDİLMEDİ

 

Gündemin ikinci maddesinde Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan’ın, asfalt maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle ara sokaklara parke döşenmesi için Belediye bünyesinde parke fabrikası kurulması önergesi okundu bu konuda kurulan komisyonun raporu görüşüldü. 

 

Komisyonun, önergeyi değerlendirdiği belirtilerek, “Bu hususta yapılan araştırmada tesisin kurulum maliyetinin yaklaşık 500 bin euro ile 800 bin euro arasında olduğu, tesisi kurmak için arazi, araç ve makina techizatıyla birlikte maliyetin 20 milyon lira olması ayrıca yıllık 3 milyon işletim maliyetinin olacağı toplamda Belediye’ye 47 milyon 371 bin lira bir mali yük getireceği değerlendirildiğinden teklifin reddine İmar ve Plan Bütçe Komisyonumuzca oy birliği ile karar verilmiştir” denildi. 

Teklifi veren Mustafa Tan, diğer komisyon toplantıya yarım saat geç gelmesi nedeniyle toplantıda bulunamadığını belirterek, “Bu yüzden konuyla alakalı bir sunum yapamadık. Muhalefetten kimse olmadığı için tartışma konusu olamadı maalesef. Bu konunun komisyonda tekrar ele alınmasını talep ediyorum” dedi. 

 

Belediye Başkanı Murat Kefli konuyla ilgili konuşmasında, “Tartışacak bir şey yok. Bu parke işi zaten benim gündemimde var. Bu konuda başladığımız günden beri çalışıyoruz. İmkanlar dahil olduğu zaman belki bir fonla bunu tekrar gündeme alacağız. Belediye’nin parke fabrikası kurmuyorum demesi zaten doğru olmaz” diye konuştu. 

 

 

BÜYÜKYANIK’DA OKULA ARAZİ

Gündemin üçüncü maddesinde Büyükyanık mahallesinde 123 ada 23 parselde bulunan 600 metrekare arazisinin okul yapılmak üzere bedelsiz olarak hazineye devredilmesi için Belediye Başkanı ve Encümene yetki verilmesi konusu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. 

 

GEÇ KALMA POLEMİĞİ

Dilek ve Temenniler bölümünde komisyona geç gelinmesi tartışması yerini Meclis Toplantısı’na geç kalınması polemiğine dönüşerek devam etti. Meclis Üyesi Ali Harbi, “Toplantılara geç gelmek hak yemektir, saat 10.00’da bazı arkadaşlar toplantıya yetişemiyor, toplantıyı da bölmüş oluyorlar,  toplantı saatini 11.00’e alalım” şeklinde sözlü teklifte bulundu. Mecliste yapılan oylama ile toplantıların  11.00’de başlamasına karar verildi.  

AdminAdmin