EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-03-2022 09:38   Güncelleme : 14-03-2022 09:38

Süt üreticisinin canına tak etti

Kaynarca'nın en önemli gelir kaynaklarının başında gelen Süt ve et sektörünün temel girdilerinden olan yemdeki fiyat artışları sektörün geleceğini tehdit ediyor. Yem fiyatları kilogram başına 5.75 TL'ye kadar çıkarken, litre başına 4.70 TL kazanan süt üreticisinin zararı karşılanamaz boyutlara doğru ilerliyor.

Süt üreticisinin canına tak etti

Hayvancılık sektöründe başlayan yem sıkıntısı sektörün zararını katlıyor. Adapazarı-Serdivan-Erenler-İşletmelerin tek tek kapandığını söyleyen Arifiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, “Bu şekilde devam ederse süt tozu tüketeceğiz” dedi.

“KARŞILANAMAZ BOYUTTA”

Global gıda fiyatları, arzda yaşanan kısıtlamalar ve Rusya- Ukrayna savaşı ile tırmanışa geçerken, süt ve et sektörünün temel girdilerinden olan yemdeki fiyat artışları sektörün geleceğini tehdit ediyor. Yem fiyatları kilogram başına 5.75 TL'ye kadar çıkarken, litre başına 4.70 TL kazanan süt üreticisinin zararı karşılanamaz boyutlara doğru ilerliyor. Gazetemize açıklamalarda bulunan Adapazarı-Serdivan-Erenler-Arifiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mahit Tınmaz, sektör olarak bir tahmin yapıldığı zaman Temmuz 2021'den bu yana 1.7 milyon hayvanın kesime gittiğini tahmin ettiklerini belirtti.

 

“BU ŞEKİLDE ÜRETİM OLMAZ”

Tınmaz, “Süt üreticileri büyük sıkıntı içerisinde; Rusya- Ukrayna savaşı çıktıktan sonra bu sıkıntımız katlanarak arttı. En büyük sorun yem fiyatları. Yem fiyatı kg başına 5.75 TL, ama süt fiyatı 4.70 TL. Sattığımız süt, aldığımız yemi karşılamıyor. Cebimizde olmayan para ile yem alıyoruz. Yem fiyatlarının yanında akaryakıt fiyatları, elektrik faturaları çok arttı. Hayvancılıkta bunların hepsi olmazsa olmazdır. Süt sağımı için elektrik lazım, yem vermek için mazot lazım, ham maddeyi üretmek için mazot lazım. Akaryakıt fiyatlarında yüzde 400 gibi bir artış oldu. Bu şekilde süt üretimi yapamayız, nasıl yapalım?” şeklinde konuştu.

“1,7 MİLYON HAYVAN KESİLDİ”

Mahit Tınmaz, “Süt üretiminde para kazanılamadığı için tahminen Temmuz ayından bu yana 1.7 milyon hayvan kesime verildi. Benim de 100 baş hayvanlık bir işletmem var, bu işletmeyi en azından yarıya düşüreceğim. Çoğu işletme de bu şekilde. Herkes, hayvanlarının yarısını kesime veriyor ya da tamamen kapatıp başka işlere yöneliyorlar. Girdi maliyetlerinin artması, sattığımız üründen para kazanamamamız bizim belimiz büktü. Eğer bu şekilde devam ederse kimse dayanamayacak, herkes işletmesini kapatacak. Bunun sonun da ithal süt tozuna mahkum olacağız” ifadelerini kullandı.

 

“ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR”

“Sadece bizim sıkıntımız yok, hayvancılık ile ilgilenen bütün arkadaşlarımızda büyük sıkıntı var” diyen Tınmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz hayvancılık ve tarım yapan bir şehirdik ama hayvancılık yapan çoğu arkadaşımla görüştüğüm zaman hepsi girdi maliyetlerinin yüksekliğinden şikâyetçi. Siyasi olarak bakmıyorum konulara, olanı söylüyorum. Biz her şeyi yurt dışından ithal olarak aldık. Üreticinin yüzü bir türlü gülmedi. Üretici gerçek anlamda desteklenmedi. Geçen yıl 4 kuruş aldığımız süt desteğini bu yıl 2 kuruşa düşürürseniz bu iş olmaz. Yem fiyatları, küspe fiyatları almış başını gitmiş. Bugün bir hayvana verdiğiniz destekle bir çuval yem alamıyorsunuz. Bu iş böyle olmaz.” ÖZEL HABER- NAZİLE AKARSU

AdminAdmin