GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2022 09:56   Güncelleme : 15-03-2022 09:56

Yeter artık dolandırılmayın be kardeşim!

Geyve ve Pamukova başta olmak üzere Sakarya’da çok sayıda kişinin günlük yüzde 5, yüzde 10 kazanç vaadiyle kripto para saadet zincirine para yatırdıkları ve dolandırıldıkları ortaya çıktı. 

Yeter artık dolandırılmayın be kardeşim!

Dolandırıcılar internet üzerinden ilk günlerde faiz öder gibi davrandılar, para yatıranlar çoğalınca kayıplara karıştılar. Bilecik ve Eskişehir’de 2 bine yakın kişinin para yatırdığı sistem oradan kulaktan kulağa yöntemiyle Pamukova ve Geyve’deki tanıdıklara yayıldı. 

 

Pamukova’da bir çok vatandaşın bankadan kredi çekerek kripto saadet zincirine yatırdığı  öğrenildi. 

 

 

Aliosman Çelikal, köşe yazısında sistemi şu sözlerle anlattı:

“Sanal ortamda üyelere ulaşan bu sistemlerde süreç saadet zinciri şeklinde işliyor.. Üyelere ulaşıldıktan sonra yüksek miktarda kar payı sözleşmeleri yaptırılıyor. Sitelerde şahıslara görevlendirmeler yaptırılıyor. Görevler sonunda üyelere bonuslar verilerek sisteme dahil olmaları sağlanıyor.

 

Dolandırıcılığın ilk aşaması bu şekilde başlıyor…

 

Daha sonra üyelere güven oluşturmak için ufak ufak ödemeler yapılıyor ve akabinde yüksek miktarda paralar sisteme girdikten sonra yöneticiler bu paraları çekerek sistemi kapatıyorlar…

 

Dolandırmak adına kurulmuş bu sistemlerden daha nicelerini sayabiliriz ama konumuz Bilecik…

 

Evet.. Bilecik’te de başladı bir “Kazandıran sistem” furyası..

 

“Online saadet zinciri” olarak adlandırılan, kazanç vadeden sistemlere para yatıranların sayısı oldukça fazla Bilecik’te…

 

100 dolar veren de var, 5 bin dolar veren de, 50 bin dolar veren de… Sistem, yeni üye kazandırana daha fazla kazanç vaat ettiği için herkes çevresindekileri para yatırmaya teşvik etti…”

 

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin