EĞİTİM
Giriş Tarihi : 25-03-2022 16:09   Güncelleme : 25-03-2022 16:34

Kaynarca Ziraat Odası ve muhtarlardan mesleki eğitime destek

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcıları Burhan Özkan ve Şuayip Karakaş Kaynarca’da muhtarları, tarımsal üretim ve hayvancılıkta mesleki eğitim konusunda bilgilendirdi. Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar tarafından düzenlenen eğitim toplantısına Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner, 45 muhtar ve Ziraat Odası yöneticileri katıldı. 

Kaynarca Ziraat Odası ve muhtarlardan mesleki eğitime destek

USTA ÖĞRETİCİLİK

Eğitim toplantısında muhtarlara tarım ve hayvancılıkta mesleki eğitimin hangi alanlarda olacağı ve yararları konusunda sunum yapıldı. 5 Yıl ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi) kayıtlı veya hayvan bilgi sistemine kayıtlı olan üreticilere direk ustal öğretici belgesi verilecek. Diğerleri ise sınavla usta öğretici belgesi alabilecek. Her usta öğreti 40 kişiye ustalık yapabilecek. Bu kişiler kendi ailesinden çocukları, eşi veya kardeşleri de olabilecek. 

 

ilköğretim okulu mezunu herkes mesleki eğitimden yararlanarak haftada 1 gün okula gidip diğer günler tarımsal işletmede çalışarak lise mezunu olabilecek. Denetimler koordinatör öğretmenler tarafından yapılacak. Sınavlar, Mesleki Eğitim Merkezi tarafından yapılacak.  

 

AVANTAJLARI

Öğrenciler büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, sebze üretimi, tarımsal üretim başta olmak üzere tarımın her alanında mesleki eğitim fırsatına sahip olarak lise diploması alabilecek ve üniversite sınavına giriş hakkı elde edecek. 

 

ÖĞRENCİLERE MAAŞ VERİLECEK

Haftada 1 gün teorik eğitim 4 gün işletmede çalışarak beceri eğitimi görecek. Asgari ücretin en az yüzde 30’u ile yüzde 50’si maaş alacak. İşkazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası yapılacak. Mezun olduğunda ustalık belgesi ve meslek lisesi diploması sahibi olacak. Diploması ile kendi işyerini açma imkanı sağlanacak. 

 

PROJE ZİRAAT ODASI İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLECEK

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tarım ve hayvancılık alanında mesleki eğitim konusunda muhtarlarımızla ortak çalışma yürüteceğiz. Halkımızı birlikte bilgilendirdikten sonra kayıt sürecini de Ziraat Odası olarak biz yürüteceğiz. Projenin ilçemize, çocuklarımıza, çiftçilerimize hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu. 

 

Eğitim toplantısına katılan muhtarlara, Mesleki Eğitime Kazandırma Programı saha eğitimine katılımlarından dolayı teşekkür belgesi verildi.  - SEDAT BALTA 

AdminAdmin