GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-03-2022 11:50   Güncelleme : 28-03-2022 12:01

Kurtuluş Savaşı kahramanı Halit Molla'yı saygıyla anıyoruz

Kaynarcalı gazi, kurtuluş savaşı kahramanı Halit Molla'nın 61'incı ölüm yıldönümüydü. İstiklal Harbi'nde Kaynarca Kandıra ve Adapazarı'nın kurtuluşunda önemli yararlılıklar gösteren Halit Molla'yı 61 yıl önce 27 Mart 1961 yılında toprağa vermiştik.

Kurtuluş Savaşı kahramanı Halit Molla'yı saygıyla anıyoruz

Halit molla kimdir?

Sakarya İli Kaynarca İlçesi Kızılcaali Divanı Sıraköy'de doğdu. (1887) Medreseyi bitirdi. Çanakkale Savaşı'nda Arıburnu Cephesi'nde savaştı. (1915) Suriye Cephesi'nde İngilizler'e esir düştü.

Yunanlıların İzmir'den başlayıp Akmeşe-Kandıra-Kaynarca'yı işgali ve köyleri yakmaları üzerine ağabeyi Aşır Ali ve kardeşi Zekeriya ve çevresindeki gözü kara 50 kadar yiğit delikanlı ile birlikte, milli müfrezenin çekirdeğini oluşturdu.

Kurduğu milli çetesiyle, önce bölgedeki Hıristiyan Rum ve Ermeni azınlık çetelerini sindirdi. Ardından Kandıra'daki işgalci Yunan güçlerini rahatsız etmeye başladı. Çetesiyle katıldığı Ferizli altındaki Seyifler Savaşı'nda (29 Mart 1921) bizzat Yunanlı komutanı öldürürken

Gösterişten uzak, sade bir hayat süren Halit Molla (Akın), çoğu kez Kurtuluş Şenlikleri'ne de katılmaz, adının ön plana çıkmasından hoşlanmazdı. Ölümünden kısa süre önce, zamanın Sakarya Valisi'ne, "cenazemde resmi tören istemiyorum, mezarımın da diğer mezarlardan farkı olmasın" demişti. 1961 yılı Mart ayında 74 yaşındayken vefat eden Halit Akın’ın mezarı Kızılcaali Sıraköy Mezarlığı'ndadır. - SEDAT BALTA

AdminAdmin