EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2022 17:43   Güncelleme : 06-04-2022 17:43

Otobüslere yapılan destek ödemesi artırıldı

Şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlananların kullanım bedelini karşılamak için deniz yolu araçlarına ve otobüslere yapılan destek ödemelerinin miktarları yükseltildi.

Otobüslere yapılan destek ödemesi artırıldı

Ücretsiz seyahat kapsamında yapılan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemeleri artırıldı. Bu kapsamdaki araçlara İstanbul, Ankara ve diğer iller için verilecek rakamlar açıklandı. Şehir içindeki toplu taşıma hizmetlerinden engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler kendilerine verilen bir kart aracılığı ile yararlanıyor. Bu kişilerin araçlara herhangi bir ödeme yapmadan ücretsiz seyahat edebilmesi için de araç başına destekler yapılıyor.

 

ÜCRETSİZ GEÇİŞTEN ENGELLİ, YAŞLI, ŞEHİT YAKINI VE GAZİLER YARARLANIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca; engelli, yaşlı, şehit yakını ve gaziler ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapılan aylık gelir desteği ödemesi artırıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan "Ücretsiz Seyahat Kapsamında Yapılacak Gelir Desteği Ödemesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayınlandı.

 

ÖZEL DENİZ YOLU ULAŞIMI ARACI İÇİN DESTEK ÖDEMESİ YÜKSELDİ

Yönetmeliğin ödeme miktarlarını düzenleyen maddesinde yapılan değişiklikle, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz yolu ulaşımı aracı için aylık 1.000 lira olan destek ödemesi miktarı 1.500 liraya çıktı.

 

TOPLU TAŞIMA HİZMETİNE VERİLECEK DESTEK AÇIKLANDI

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.330 lira ise 1.995 liraya çıkarıldı. Ayrıca büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1.000 liralık destek 1.500 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödene aylık 800 liralık destek de 1.200 liraya yükseltildi.

AdminAdmin