GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-04-2022 19:18

Herkese adalet demokrasi gerek

Gezi Davası'nda verilen karara tepkiler sürüyor. Türkiye'nin birçok ilinde gerçekleştirilen "Geziyi Savunuyoruz" eylemleri, Sakarya'da da yapıldı. KESK Sakarya Şubeler Platformu, Adapazarı AKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Herkese adalet demokrasi gerek

HERKESE ADALET GEREK, DEMOKRASİ İÇİN ADALET GEREK

2013'teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman'a da 18’er yıl hapis cezası verildi.

Gezi protestolarının Anayasal zeminde olduğu, düşünce ve ifade özgürlüğü sayılması gerektiği yargı kararıyla 2 defa tescillenmiş olmasına rağmen, bir kez daha yargılandı.   Gezi direnişi damgalanmak, Gezi Parkını ve çevreyi korumak isteyen ve toplumun her kesiminin desteğini alan temel hak ve talep arayışları karalanmak istenmektedir. 

Bu dava adil koşullarda gerçekleşmemiştir. Davanın üye hakimi iktidarda bulunan AKP’nin milletvekili adayı olmuştur. Davadan çekilmesi için yapılan başvurular ve sanıkların savunma hakları, adil yargılanma hakları ihlal edilmiştir. 

Kurgu senaryolarla ve otokratik yönetim özlemleriyle toplumsal muhalefet sindirilmeye, susturulmaya çalışılmaktadır. Ülkemiz AYM ve AİHM kararlarının bile yok sayıldığı, uygulanmadığı bir karanlık süreçten geçmektedir.

Bu kararların adaletle değil siyasetle oluşturulduğu gün gibi açıktır. Bizler Meslek örgütleri ve sendikalar olarak hepimiz için adaleti, demokrasi için adaleti sağlamak yolunda mücadelede kararlıyız. Toplumsal muhalefeti sindirerek, demokrasiyi yok ederek alınacak bir yol yoktur. Buradan uyarıyoruz ve en temel hak ve hürriyetleri ihlal edilen Kurmaca Gezi Davası Sanıklarını savunmayı sonuna kadar sürdüreceğimizi belirtiyoruz.

Unutmayalım ki,

Herkese Adalet Gerek

Herkese Demokrasi Gerek

  Yücel KAÇAR

KESK Sakarya Dönem Sözcüsü

AdminAdmin