GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 15:26

Kandıra sahillerinde rip akıntısına dikkat

Kaynarcalıların tatil ve günübirlik tatilci olarak tercih ettikleri Cebeci, Kefken, Kerpe gibi sahiller için rip akıntısı uyarısı yapıldı. Aynı durum Sakarya sahilleri için de geçerli.

Kandıra sahillerinde rip akıntısına dikkat

Karadeniz sahillerindeki plajlarda, alınan tüm önlemlere rağmen özellikle sıkça görülen boğulma olaylarının nedenlerinin başında ‘rip akıntılarıgeliyor. Çok iyi yüzme bilenleri bile denizin derinliklerine çeken, saatte 70 kilometre hızla hareket edebilen bu çok güçlü akıntı, sığ olan plajlarda da görünebiliyor. Kocaeli’nin Karadeniz’e sahili olan  İlçesi’ne bağlı Kefken, Kerpe, Kumcağız, Bağırganlı, Kovanağzı, Sarısu,  gibi denize girilebilen plajlarda da  sık sık kendini gösteriyor.

RİP AKINTISI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Geçtiğimiz hafta sonu  sahillerinde dalga ve  nedeniyle denize girmek yasaklanmıştı. Denizde yoğun bir rip akıntısı olduğu görüldü.  Babalı Mahallesi’nde bulunan Tuzağzı sahilinde çekilen videoda rip tehlikesi açık açık görüldü.

RİP AKINTISI NEDİR?

Kıyıya ulaşan dalgaların etkisine tepki nedeniyle oluşur. Kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri sırasında meydana gelir. Pek çok plajda bu oluşum bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde meydana gelir.  ancak yüksekten bakıldığında dikkatli gözle anlaşılır. Bu bölgede suyun rengi çevresindeki su rengine oranla daha koyudur. Bu bölgede derinlik artar. Yüzey çevresi, denizin yüzeyine göre daha kırışıktır.

RİP AKINTISINDAN NASIL KURTULABİLİRİZ?

Sabit, aniden oluşan ve gizli olmak üzere değişik türleri bulunan rip akıntılarında sahile gelen dalga geri dönerken çık hızlı bir şekilde hareket ettiğinden, çok iyi yüzme bilen kişi bile bu akıntıya karşı koyamaz. Uzmanlar dize kadar gelen sığ suda bile aniden oluşabilecek rip akıntısına yakalananların paniğe kapılmamalarını, sahile doğru değil sahile paralel olarak yüzülmesi gerektiği, rip akıntısının bulunduğu alandan ancak bu şekilde çıkılabileceği uyarısında bulunuyor.

BU YAZ TOPLAM 1800 KİŞİ BOĞULMAKTAN KURTARILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi(KOSKEM) hafta sonu Kandıra sahillerinde ’de 25, Kumcağızda 26, ’da 5, Bayramoğlu’nda 2 kişi olmak üzere toplamda 58 vatandaş boğulmaktan son anda kurtardı. Kurtarmanın yanı sıra  görev bölgelerinde 8 vatandaşa da ambulans birimlerince sağlık hizmeti verdi. KOSKEM ekipleri göreve başladıkları günden bugüne kadar 1801 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

101 KİŞİLİK EKİP

Kocaeli’de halkın güvenli bir şekilde denize girebilmeleri için 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti bugün itibariyle haftanın yedi günü saat 10.00 ile 18.00 arasında veriliyor. Cankurtaranlık hizmeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinden ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan yaklaşık 101 kişilik ekipten oluşuyor.

AdminAdmin