Advert
Advert
Advert
2017 Bütçesi ve Yeni Yıldan Beklediklerimiz
Aytekin Ertuğrul

2017 Bütçesi ve Yeni Yıldan Beklediklerimiz

Bu içerik 1380 kez okundu.

2017Bütçesi ve Yeni Yıldan Beklediklerimiz                         
Op. Dr. Aytekin Ertuğrul
draertugrul@hotmal.com
P.K. 655 Yenişehir- Ankara
İnsanlar hep beklenti dediğimiz güzel umutların yeşermesini hayal ederler. İnsanın ruhunda karamsarlık yoktur. Daima güzellikler yüklü beklentiler vardır. Ama siz Türkiye’de iseniz ve bu kadar güzel hayaller kurabilirseniz hepsi boşunadır. Çünkü 2017 bütçeniz daha öncekiler gibi kötü yapılmıştır. 47 Milyar TL açık yapılmıştır. Türk lirasının biraz daha sulandırılacağı şekilde yapılmıştır. Eğitiminiz zaten 4+4+4 ucubesinden sonra yerlerde sürünmektedir.
 
İşte 2017 mali yılı bütçemizin özeti:
"2017 yılı bütçemizde bütçesinde A işaretli cetvelde gösterildiği gibi giderlerini 645,1 milyar lira, ödenek verilmiştir. B işaretli, cetvelde gösterildiği gibi bütçe gelirleri 587,6 milyar lira,  tahmin edilmiştir. Bütçe açığı 46,9 milyar lira, ön görülmüştür.”
Bu sözleri herkesin ama herkesin ilkokulu bitirmiş TBMM üyelerinin de anlayabileceği gibi yazarsak şöyle yazmak gerekir.
2017 de devletimizin her tür gelirlerin toplamı 587 milyar YTL olarak tahmin edilmiştir.
Bir yıl boyunca eğer ilave ödenek çıkarılmazsa devletimizin giderleri toplamı 645 YTL olacaktır.
Aradaki fark yani 47 milyar YTL Türk milletinin cebinden para olarak ve sofrasından yiyecek olarak kanun zoru ile alınacaktır.
Şaka yapmıyorum bu bütçenin Türkçe açılışı budur. Siz hala umutlususunuz. Bütçesi ve eğitimi bozuk bir toplumda yaşamak imkânsızdır. Gayet basit bir müdahale ile bu işler düze çıkar.
Şimdi biraz gerilere gidelim bu günlere nasıl ve kimler getirdi görelim. 2004 mali yılı bütçe gelirleri tam tamına 100. Milyar YTL idi. Her yıl ortalama %6 kalkınsak 14X6=84 eder. Bu ne emektir. Bu şu demektir. Bu yıl bütçemiz ancak ve ancak 184 Milyar YTL olabilir. Peki, gösterilen gelir 587 olduğuna göre çıkaralım 587-184=403. Yanı bu şu demektir. Hayalen uydurulmuş bütçe rakamlarına dayana bir bütçemiz vardır. Paramız sulandırılmış varlığımız satılmış borç alınmış altın ve döviz fiyatları yükseltilerek Türk milletinin beli kırılmıştır.
Peki, bunca israf nereye gitti. Maalesef acı gerçekle karşı karşıyız. Saraylar yapıldı. Kaçak Ak Saray göze battığı için diğer saraylardan pek bahseden yok. Ama saraylar çok var.
Diyanet İşleri Başkanlığı Sarayı, Danıştay Sarayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sarayı, Başbakanlık Afet İşleri Başkanlığı Sarayı, Halk Bank Sarayı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sarayı vs
Peki, bu bütçe açığı 2016 da ne kadardı. 24 Milyar YTL idi. Yaşadıklarımızı gördünüz. Bir kısmını hatırlayalım.
*12 Ocak 2016 da, Sultanahmet Meydanı’nda, IŞİD militanının üzerindeki bombayı infilak ettirmesi sonucu, saldırgan dâhil toplam 13 kişi hayatını kaybetti
*17 Şubat 2016’da Türkiye’nin kalbi Ankara’da, PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kalleş saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri servis aracının geçişi sırasında gerçekleştirilen saldırı
*13 Mart 2016’da Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen bombalı saldırıda ikisi saldırgan 38 kişi hayatını kaybetti.
*Türkiye, 15 Temmuz gecesi,  darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Ordu içindeki FETÖ’cü cuntanın planladığı darbe girişiminde 240 şehidimiz var.
*Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Müşterek Özel Görev Kuvveti, 24 Ağustos sabahı Suriye’nin Cerablus bölgesini IŞİD teröründen temizlemek için operasyona başladı. Yaklaşık dört aydır süren operasyonlarda 38 şehit verildi.
*10 Aralık Beşiktaş Bursaspor maçından bir saat sonra, Vodafone Arena yakınlarında gerçekleştirilen çifte terör saldırısında 45 vatan evladı hayatını kaybederken, Türkiye’de bir günlük ulusal yas ilan edildi.
*Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısının yaralarını saramadan hainler 17 Aralık 2016 da Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri hedef aldı. Halk otobüsünün geçişi sırasında bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda 14 askerimiz şehit oldu
*1 Ocak 2017 de yani yılbaşı gecesinde, Ortaköy’de Reina adlı gece kulübünde silahlı bir kişi ( Eğitilmiş militan)  tarafından saldırı oldu. 40 kişi öldü.
Biz her sefer bu olaylar olunca bu olaylarda açık bütçelerle Türk milletinin cebinden paralarının sofrasından yiyecek ve içeceklerinin alınmasının çok büyük bir hissesi olduğunu yazdık. TBMM nin derhal toplanarak Hükümeti düşürmesini, Milli bir hükümetin kurulmasını Milli Hükümetin ilk işinin DENK bütçeye + Laik eğitme dönerek Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin yeniden ve fiilen hâkim kılınması gerektiğini yazdık. Biz yazdık siz okudunuz ama dinleyen uygulayan yok. Bir ABD dolarını 1.320.000 TL den alıp 3.536.000 TL ye çıkaranlardan ve bu yaptıklarının gaflet dalalet ve hatta h….. olduğunu bilmeyenlerden beklenen işte budur.
Düşününüz bu kadar zor geçitten geçen hükümetimizin iç işleri bakanı bir işletmecidir. Milli Savunma bakanı imam hatip mezunudur. MİT müsteşarı emekli astsubaydır.
Görevlere atama yapılırken ölçü, Türk Milletine ait buluna bu görevi en iyi Türkiye’de kim yapar olmalıdır. Eğer göreve atama yapılırken kim bana en fazla ve kayıtsız şartsız itaat eder diye bakarsanız geleceğiniz durak budur. Gideceğimiz durak da bundan farklı olmayacaktır. Dost acı söyler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek