Advert
Advert
Advert
Anayasamız+Ne Olacak Anayasamızın Hali
Aytekin Ertuğrul

Anayasamız+Ne Olacak Anayasamızın Hali

Bu içerik 1460 kez okundu.

Anayasamız+Ne Olacak Anayasamızın Hali 

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul
draerugrul@hotmail.com
Halk arasında bir tekerleme vardır. Anayasa babayasa tanımam diye. AKP geldiği günden bu yana Anayasa tanımıyor. Anayasayı kendisine uygun hale getirmeye uğraşıyor. Anayasamızın değiştirilmesi daha doğrusu herkesin anlayabileceği şekilde yazılması gereken bir maddesi var. O madde 166. Maddesidir.  Ama ona dokunan hiç bir çalışma yok. Bu güne kadar 1982 Anayasası tam tamına 17 defa değiştirilmiştir. Yanlış okumadınız tam 17 defa değiştirilmiştir. AKP dönenmende ise tam 9 defa değiştirilmiştir. Ama sanki dokunulmazlığı varmış gibi anayasamızı 166. Maddesi hiç değiştirilmemiştir Peki Anayasamızın 166. Maddesine neden dokunmuyorlar ve bu maddeyi herkesin anlayacağı şekilde neden yazmıyorlar. Ben bu problemi anlayamadım ve çözemedim.

Önce Anayasamızın 166. Maddesini tekrar hatırlayalım: Anayasa Madde 166. “ Ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmayı….planlamak bu amaçla gerekli teşkilatı kurmak devletin görevidir. Planda milli tasarrufu üretimi artırıcı fiyatlarda istikrar sağlayıcı tedbirleri ön görülür…..kaynakların verimli şekilde kullanılması hedef alınır. Kalkınma girişimler bu plana göre gerçekleştirilir.

Bu maddeyi daha açık yazarsak,
kalkınma planı yapılacak
 bu planı yapacak teşkilat kurulacak planda fiyat istikrarı ve ödemeler dengesi sağlanacaktır. 

Fiyatlarda istikrar sağlayan iç ve dış ödemelerde dengeyi sağlayıcı ve kaynakları verimli kullanmayı amaçlayan planlara göre kalkınma gerçekleştirilecektir. Anayasamızın bu maddesi uygulanıyor mu? Ne uygulaması adeta bir paspas gibi çiğneniyor. Bu gün geldiğimiz acı ve karanlık durak bu maddenin çiğnenmesinden kaynaklanıyor.  Fiyatlarda istikrar demek hiç zam yapılmayacak demektir.
5 Aralık 1983 te yani Milli Güvenlik Konseyinin iktidarı Özal ve harici bedhahlar koalisyonuna devrettiği tarihte 184 TL olan Dolar. Bu gün itibari ile tamı tamına 3.791.000 dir. 3.791.000:184=20603. Yani Milli Güvenlik Konseyi Hükümetlerinden sonra gelen TBMM ve hükümetleri döneminde Bir ABD Doları yirmi bin iki yüz üç defa paramızı ve milletimizi ezmiştir. Kabahat Anayasada mı yoksa ulusal egemenliğe ve Anayasaya aykırı olarak açık bütçeler çıkaran TBMM de ve bunları icra eden hükümetlerde mi?

Şimdi sıra geldi önerilen  Anayasamızın 166.maddesini TBMM üyelerinin ve dağdaki çobanın dahi anlayabileceği şekilde apaçık yazmaya.

Önerilen Anayasa Madde 166. Planda milli tasarrufu ve üretimi arttırıcı, fiyatlarda istikrar ve dış ödemelerde dengeyi sağlayıcı, yatırım ve istihdamı geliştirici tedbirler ön görülür. Bu nedenle açıktan para basmaya yol açacak açık bütçeler yapılamaz. Yatırımlarda ve tüm bütçe harcamalarında toplum yararı gözetilir. Yatırım ve harcamalarda toplum yararı olup olmadığı konusunda teknik denetim TBMM adına Sayıştay tarafından yerine getirilir.%5 ten daha fazla hayatı pahalandıran hükümetler TBMM tarafından görevden alınır.

Şimdi de AKP nin 11 Ocak 2017 tarihli karnesini yazarak yazımıza devam edelim

1- 2004 te 1 gram altın 18. YTL iken Bu gün 143 YTL dir. Artış % 794 tür
2-2004 te 1 Çeyrek altın 24 YTL iken Bu gün 237 YTL dir. Artış % 980 dır.
3- ABD dolar 1.320.000 TL iken Bu gün itibarı ile3.852.000 TL dir Artış %290 dır.
 Anayasamızın değiştirilmesi açık seçik yazılması ve uygulanması gereken maddesi budur. Bu maddeyi geçirin Anayasamızı ve milletimizi rahatlatın. Altın ve Döviz fiyatları yükselmesin. Bütün dünya saldırganları da avuçlarını yalasınlar. Ama bu bilgi bilinç vatanseverlik ve cesaret ister. Sizde bunlar yok.  Bu yol Doları yükseltmek ve dünyada rekor kırmak yoludur.
 Baş cumhurbaşkanlığı imiş kavga imiş gürültü imiş Cumhurbaşkanlığı kararnameleri imiş hepsi laf-i güzaf bile değildir. Yapılan mesaiye harcanan zamana harcanan paralara yazıktır. Yılbaşına Reina katliamı ile giren Türk milletine biraz moral verin.

 

tl yükle
 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek