Advert
Advert
Advert
Kuzey Irak’taki Referandum Nedir Ne değildir.(*)
Aytekin Ertuğrul

Kuzey Irak’taki Referandum Nedir Ne değildir.(*)

Bu içerik 1658 kez okundu.
Kuzey Irak’taki Referandum Nedir Ne değildir.(*)
                                   Op. Dr. Aytekin Ertuğrul
 
Kuzey Irak’ta yapılan referandum ( Halk oylaması) nedeniyle bu konudaki biligillerimizi tazelemek için fırsat doğdu. Referandum aşağı referandum yukarı debelenip durmaktayız. Bu günkü durumu en iyi ifade etme yarışması düzenlenseydi. Şüphesiz ki yarışmanın birincisi şaşmazdı. Sayın AKP Genel başkanımız ve ayni zamanda Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan birinci gelirdi. Çünkü O diyor ki: At izi it izine karışmıştırBu günkü durumu izah etmek, bu kadar doğru ve basit bir cümle ile yapabilmek derin bir siyasi deneyim ve kültür sahibi olmayı gerektirir.
Şimdi gelelim son IKBY başkanı Mesut Barzani’nin bağımsızlık referandumuna.
Sayın AKP Genel Başkanımız Devlet ve Hükümet başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu konuda diyor ki: TIR’lar Kuzey Irak’a çalışmadığı anda bunlar yiyecek giyecek bulamazlar. Referandumu da İsrail’den başka hiçbir ülke desteklemiyor. Sandıklar daha henüz açılmadan kutlama yapanlar da PKK’ lılar. Türkiye sınırlarının yanı başında yaşanan böyle bir rezalete, çarpıklığa ve tehlikeye sessiz kalamaz.
Ne demek bu. Bunun ne demek olduğuna tarih karar verecektir. Ancak siz demezseniz ki bu adam DENK bütçeden başka bir şey bilmiyor mu? Bilmiyor diyelim ve devam edelim.
AKP döneni 14 Mayıs 1950 da başlayan ve günümüze kadar devam eden Cumhuriyetimizin en hızlı yıkılış dönemidir.
AKP nin karnesini yazalım neden böyle diyoruz rakamlarla açıklayalım.
AKP karnesinin bir maddesi şöyledir.
2004 te 7.340.000 Kg Altın alma gücünde olan hazinemiz 2015 te 4.836.000 Kg altın alma gücüne düşürülmüştür. Gerileme %40 tır.
Bu rakamlar gizli filan da değildir. Apaçık ortadadırlar. Molla Mustafa Barzani’nin oğlu Mesut Barzani de bu rakamları biliyor. Bu rakamları bilen Barzani’nin bu rakamlara bağlı olarak AKP döneminde ordumuzun güvenlik güçlerimizin eğitim ve insan yetiştirme performansımızın da %40 gerilediğini bilmiyor mu sanıyorsunuz. Mesut Barzani’nin baş kaldırmasının sebebi budur. Hazinenizin gücü kuvveti %40 gerilemiştir. Buna bağlı olarak da bütün etkinlik ve gücünüz  %40 düşmüştür. Barzani’nin danışmanları bu gerçeği ona söylemişlerdir. Ve o da zamanı geldi değerlendirmesi yaparak harekete geçmiştir.
Ama Türkiye’de 40.000 – 80.000 TL arasında maaş alan büyük danışmanlarımız Tayyip Erdoğan’a, Hükümetimize ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğine bu rakamları bildirmemişlerdir. Bildirmedikleri için de hala daha Sayın Recep Tayyip Erdoğan hazinemizin gücünü  kendisine 2004 te teslim edildiği gibi 7.340.000 Kg altın alım gücünde sanıyor. Oysa Hazinemizin altın alım gücü 4.836.000 Kg a düşmüştür.
Her zaman bu sütunlarda doğruları gerçek rakamları gerçek durumları yazmaya yöneticilerimizi de uyarmaya çabalıyoruz. Ama ilgi duyan bir devlet adamı yok. Basında ilgi duyan yayın organı ve bir yazar yok. AKP döneminin bütün karne notları çok açıktır ve kırık doludur.  2004 e göre bütün karne notları çok bozulmuştur. Tekrar etmekten fayda vardır diyerek bunları tekrar yazıyorum.
2004 te bir gram altın 18.000.000 TL den 146.000.000 TL ye çıkmıştır. Artış %800dir.
2004 te bir ABD Doları 1.320.000 den 3.540.000 TL ye çıkmıştır.%300 dir
2004 te bir çeyrek altın 24.000.000 TL den 244.000.000 TL ye çıkmıştır.%1000 dur.
 
 
Yapılacaklar şunlardır:
2018 mali yılı bütçesini geri çekin.
Laik eğitime dönün.
Paranızın düşman paraları karşısındaki hızla eriyişini durdurun.
Maaş ve ücretleri altın değeri ile döviz değerlerini sabitleyin.
Ondan sonra değil Mesut Barzani’ye. Donald Trump’a da Kraliçe Elizabeth’e de, Merkel’e de Vladimir Putin’e de kafa tutarsınız. O zaman size Molla Mustafa Barzani’nin oğlu Mesut Barzani Kafa tutamaz.
 
AKP dönemindeki bütün rakamlar gaflet dalalet ve hatta. H….. döneminin içinden geçmekte olduğumuzu göstermektedir. İşte Mesut Barzani’ye kafa kaldırtan rakamlar. Dost acı söyler. Çünkü onun acı söylemekten başka silahı yoktur. 
 
(*) Halk oylaması. Halkın iradesi. Anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi önemli durumlarda halkın karar verme durumudur. "Evet" ve "Hayır" seçenekleri ile vatandaş oyunu kullanır, çoğunluk oya göre değişik onaylanır(kabul edilir) veya reddedilir.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek