Advert
Advert
Advert
Külliyen Nutuk İş Mafiş
Aytekin Ertuğrul

Külliyen Nutuk İş Mafiş

Bu içerik 1470 kez okundu.

Külliyen Nutuk İş  Mafiş

 

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Bu hafta yazımıza yaşanmış bir fıkra ile başlayalım. Çok iyi bildiğiniz gibi Afganistan bizim tarihten gelen kardeş ülkelerimizden biridir. Kurtuluş savaşımızda Afgan kıralı Amanullah Han bizden maddi ve manevi desteğini hiç esirgememiştir. Türk Afgan dostluğu işte o karanlık dönemde kurulmuş ve pekiştirilmiş kadim bir dostluktur. İşte o tarihlerde  Amanullah Han Ankara’ya bir gözlemci yollar. Gözlemci Afganistan’a döndüğü zaman gördüklerini anlatır ve der ki “ Külliyen içtima iş mafiş” Günümüz Türkçesiyle her halde anlaşılıyor ama bir kere de biz yazalım “ Hep toplantı toplantı ama iş  yok” O zaman harıl harıl iş yapan,  okuyan, okutan, kazma küreklerle anayurdu demir ağlarla ören her tarafta fabrika bacakları tüttüren DENK bütçeli laik eğitimli Türkiye için Afgan gözlemcinin söyledikleri gerçekten müthiş bir mizahtır. Ama kısmen doğru bir mizahtır. Çünkü Atatürk bu devir için “ yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz” demiştir. Şimdi gelelim bu girişi neden yazdık. Bu hafta kalkınma rakamları açıklandı. 2017 kalkınmamız %7,4 olmuş. İşte buna inanmak  mümkün değil de ondan . % 7,4 kalkınma 14 Mayıs 1950 den sonra hiç olmamıştır. O günden bu yana her geçen yıl yavaş yavaş batıyoruz.  AKP döneminin  14 Mayıs 1950 tarihinde başlayan batış döneminin devamı olduğunu siz AKP karnelerinden çok iyi biliyorsunuz. AKP dönemi için Afganlı kardeşimizden esinlenerek denilir ki:” Külliyen NUTUK iş mafiş.” Şimdi 2017 yılına bir bakalım. AKP nin 2017 karnesini birlikte inceleyelim. Kalkındık mı battık mı birlikte karar verelim. Ocak 2017 tarihinin döviz ve altın değerlerini  Google amcaya soralım güncel döviz altın değerlerini de NTV alt yazılarından alalım

İşte AKP nin 2017 karnesi:

 Ocak 2017  de bir ABD doları 3.525YTL iken bu gün itibariyle 3.945YTL dir.

Ocak 2017  de bir gram altın 145 YTL iken bu gün 168 YTL dir

Ocak 2017  de çeyrek altın240 YTL iken  bu gün 282 YTL dir.

Bu rakamlar gerçektir. Bu rakamlar gerçek ise 2017 yılı kalkınması %7,4 gerçek olamaz değildir. Bu hesap yeniden ve dayanakları da sorgulanarak yapılamalı%7.4  kalkınma mı batma mı olduğu Türk milletine açıklanmalıdır. NOKTA.

 Acil ara notumuz: Siirt Eruh’ta PKK saldırısında 6 korucu şehit oldu. 7 güvenlik görevlisi de yaralandı. NOKTA.

 Anayasamız ne yazıyor biz yapıyoruz.

Yüz defa yazdık bu yüz birincidir. Dış politikalar iç politikaların dışa yansımasıdır. Anayasamıza göre iç ve dış politikalarımız “Yurtta sulh cihanda sulh” esasına göre olmak zorundadır.

14 Mayıs 1950 tarihinden bu yana açık bütçeler ve enflasyon yaparak günde üç defa acıkan üç defa sofra kuran yaşamak için gerekli bilgiler kendisine verilmemiş Türk vatandaşlarının ceplerinden paraları sofralarından yiyecekleri alıyorsunuz. Bu olaya karşı Türk milleti reaksiyon gösteriyor. Bütün yazılarımızın ve 12 siyasi kitabımızın konusu işte budur. 14 Mayıs 1950 den bu yana TBMM leri ve Hükümetlerinin yaptıkları tek şey paramızın değerinin düşürülmesi insanımızın ezilmesi yok edilmesi gibi insanlıkla hukukla ve Anayasamızla bağdaşmayan saldırılardır. Bu saldırılar iç barışı bozan hükümete Türk milletinin güvenini, kıran başlıca gafletlerin başında gelir. Bunu kim söylüyor. Bakalım kim söylüyor? “ Altın ve döviz fiyatlarının daima yükselme suretinde bir istikametten ayrılamaması, iktisaden zayıf tabakaların her gün biraz daha sefalete uğraması hükümete itimadı kıran başlıca amilleridir. İsmet İnönü. Türk milletinin Suriye bataklığına sürüklenmesi iktisaden zayıf tabakaların daha  derinden ezilmesine ister istemez yol açacağından Suriye bataklığından bir an evvel çıkmak zorunda olduğum uz kesinlikle gereklidir.Nitekim ABD gibi bir dünya devinin başkanı Donald Trump “ en yakın zamanda Suriye’den çıkacağız” diyerek bu yükün ABD tarafından bile taşınamaz ağırlıkta bir yük olduğunu vurgulamıştır. NOKTA.

 GATA nın ve Askeri Hastanelerin Sağlık Bakanlığına Bağlanmasında Israr Ediliyor

 Askeri hastanelerin ve GATA nın Genelkurmay bağlısı iken Sağlık Bakanlığına bağlanması tam bir akıl tutulmasıdır. Bu akıl tutulmasının devam ettiğini üzülerek görmekteyiz. Atalarımız “Zararın neresinden dönülürse kardır” demişlerdir.” İnsan bu hatadan dönmeyenlerin ataları kimdir diye merak ediyor. Atalarımız “Kan kanla değil su ile temizlenir” de demişlerdir. Ama bunu da dinleyen yoktur. Yüce peygamberimiz “ İşi ehline veriniz” hadis-i Şerifini bize bahşetmiştir ama bunu da dinleye takan yok. Savaşan orduların ve birliklerin sağlık desteği savaş gücünü gereği olarak komutanlıklara bağlı olurlar. Savaşan Ordu Komutanlarının, Kolordu Komutanlarının, Donanma Komutanlığının hasta ve yaralılarını göndereceği tedavi ve bakımlarıyla rehabilitasyonlarını sağlayacağı lojistik ve sağlık desteklerini yürütecek birlik ve kurumlara ihtiyacı vardır. Bu kadar basit gerçekleri kavrayamayan bir siyasi yönetimle bir yere varılamaz.

 AKP iktidarı için söylenecek tek söz var. İsa Peygamberin Çarmıha gerilirken söylediği o tarihi sözdür." Allah’ım sen bunları affet. Onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar.”

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Belediye Başkanı biberiye hasatı yaptı...
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti
Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti