Advert
Advert
Advert
Seçim sonu düşünceler-2
Aytekin Ertuğrul

Seçim sonu düşünceler-2

Bu içerik 1515 kez okundu.

 

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Türkiye seçimleri deve hikayesine dönmüştür. Deveye sormuşlar neden boynun eğri diye. Cevap vermiş nerem doru ki: Bu gün yazımızı bu işlerin ustası araştırmacısı değerli bilim adamı sayın Prof. Dr. D. Ali Ercan’ın internette dolaşan “ Seçim sonu değerlendirmesi” araştırmasını temel alarak yazacağız. En büyük mali hırsızlık enflasyonla milletin cebinden para alınması odluğu gibi en büyük oy hırsızlığının da yasalardan kaynaklandığını hayretle göreceğiz. Anayasamız diyor ki: Anayasa madde 67: Seçim kanunları temsilde adalet ve yönetimde istikrar ilkelerini bağdaştıracak biçimde kanunla düzenlenir. Bu satırların yazarı işte Anayasamızın sözünü ettiği seçimlerin bir kısmını görmüş bir vatandaştır. Sandığa giren oylarla çıkan oyların hiç birinin çöpe atılmadığı ve istikrarın da sağlandığını görmüştür. Bu seçimler 1965 seçimleridir. Ama bu seçimlerde uygulanan milli bakiye sistemi sayesinde 15 milletvekili ile Türk işçisinin de sesi TBMM ne yansıdığından büyük bir demokrasi kahramanı olan sayın Demirel’in döneminde bu güzelim güzeli milli bakiye sistemi kaldırılarak Türk demokrasisi ve hukuku ilk darbeyi yemiştir.

Şimdi gelelim günümüze. Hepinizin çok iyi bildiği gibi en büyük hırsızlık Sayın Deniz Baykal’ın resmi hırsızlıktır dediği açık bütçelerle yapılmaktadır. Ve 13 senede AKP iktidarı Türk milletinin cebinden 345 milyar TL yı bu yolla gasp etmiştir. Ama biraz sonra göreceğiz ki Prof. Dr. Sayın D. Ali Ercan’ın dediği gibi en büyük oy hırsızlığı da kanunla yapılmaktadır. Aynen alıyorum. Partilerin Oy oranları ve çıkardıkları Milletvekili sayısı şöyledir: 

 

AKP  % 49,5---317 MV

CHP  % 25,3---134 MV

MHP  % 11,9----40 MV

HDP  % 10,8----59 MV

DİĞER %2,5

 

 Bu arada, Oyların %50 sini alan AKP, Barajlı d'Hondt sisteminin uygulandığı Seçim Yasasının birinci konumdaki Partiye bahşettiği bonus sayesinde, Meclisteki sandalyelerin %58 ine sahip olmuştur; bir diğer ifade ile, 

·         CHP'ne verilmiş olan 454 bin oy, 

·         MHP'ne verilmiş olan 2 milyon 212 bin oy, 

·         HDP'ne verilmiş olan 13 bin oy ve 

·         Diğer Partilere verilmiş olan 1 milyon 223 bin oy, 

yani toplamda 3 milyon 901 bin oy AKP'nin hesabına + yazılmış ve böylece AKP matematik olarak hak ettiği sayıdan 45 fazla Milletvekili çıkarmıştır. sandıklarda yaşanan küçük bir olumsuzluk karşısında çığlık atan, tepki gösteren siyasal Partilerimiz bu büyük Oy Vurgunu karşısında susuyorlar. 

 

7.Haziran seçiminden sonra, ellerine altın fırsat geçtiği halde, Seçim yasasını düzelt(e)meyen Muhalefet Partilerini bir kere daha kınıyorum. "Aman oy çalınmasın, sandığa illegal oy girmesin, listelerde yanlışlık yapılmasın" diye sandık başlarında gecelere kadar çırpınan, didinen gönüllü gözlemciler, gençler, yaşlı teyzeler asıl büyük legal hırsızlığın Seçim yasası aracılığı ile yapıldığını, bir seferde 3-4 milyon oyun birinci Parti hesabına yazıldığını, adi oy hırsızlıklarının bu legal hırsızlık yanında Devede Kulak kaldığını ah bir bilseler, her halde çoktan havlu atarlardı. Ben bu adaletsizliği yıllardır anlattım, durdum; ama siyasi partiler nezdinde gerekli ilgiyi yaratamadım.( Prof. Dr. D. Ali Ercan) 

Sayın Prof. Dr. D. Ali Ercan bunlarla da yetinmemiş ve demiştir ki:

·         Birinci sıradaki Partiye %15-20 avantaj sağlayan d'Hondt sayım yöntemi ve 

·         Dünyanın hiç bir gelişmiş demokratik Ülkesinde uygulanmayan %10 Ülke Barajı 

 

Gibi sistemlerle oylarımız sandıktan Yönetime aynı oranda yansımayacaktır.

Nitekim hepinizin çok iyi bildiği gibi 2003 seçimlerinde AKP oyların %34 ünü aldığı halde Milletvekillerinin %67 sini alarak temsilde görülmemiş bir adaletsizliğin mümessili olmuştur.

Demokrasi yapmak istiyorsak demokrasimizin arızalarını gidermek zorundayız.

Birinci antidemokratik ariza açık bütçelerdir.

 İkinci antidemokratik arıza laik eğitimdir.

 Üçüncü antidemokratik arıza  seçim kanunundaki Anayasaya aykırılıklardır.

Demokrasi “bilim Çin’de ise gidip almak” ve ülkeye getirmek ve bütün Türk milletinin emrine sunmaktır Buna engel olan her şey demokrasiye aykırıdır. Başarılar dilenir

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek