Advert
Seçime Doğru Dört Nala
Aytekin Ertuğrul

Seçime Doğru Dört Nala

Seçimden Sonra Dört Nal gidiyoruz.

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

KHK nameler dönemindeyiz.

Bu hafta zaman buldum ve kısa bir yazı yazacağım. TBMM tarihinde  hiç görülmemiş bir dönemden geçmektedir. TBMM adeta devre dışındadır. Kanunlarla veya Anayasa değişiklikleri ile yapılabilecek çok önemli dönüşümler  KHK ile yapılmaktadır. Ancak bu yapılanların içinde Türkiye Cumhuriyetinin 14 Mayıs 1950 den sonra yapılan büyük ihanetin yani açık bütçe ihanetinin düzeltilmesi ve Türk milletinin salaha erdirilmesi için hiçbir şey yok. Onlar nedir? 14 Mayıs 1950 de açılan açık bütçeler yolu ile Cumhuriyeti ortadan kaldırmaya yönelik dahili ve harici bedhahların uyguladıkları Temel yanlışlar açık bütçeler+ Laik eğitimden uzaklaşma projeleridir. Bu konuda hiç kalem oynatan yok. Yöneticilerimizde akıl tutulması yazarlarımızda kalem tutulması hat safhada. Yakında bütçe hazırlanarak TBMM ne sunulacak. Bütçe hazırlamak teknikleri iki çeşittir.

1-Merkezi bütçe hazırlama tekniği

2- Danışmalı bütçe hazırlama tekniği. ( veya gafleti)

 

 Merkezi Bütçe hazırlama tekniği nedir?

Atatürk’ün bütçe tekniği ve tüm gelişmiş ülkelerin bütçe tekniği bu dur

Önce devletin tüm yasal gelirleri hesaplanır. Bu gelirlerden memur maaşları ayrılır. Devletin taksitleri ayrılır. Yedek bütçe ( Deprem yangın kaza vs.) ayrılır.  Geriye kalan para bakanlıklar arasında belirli oranlar ve kıstasalar kullanılarak taksim edilir. Bakanlıklar kendilerine ayrılan paraların  masraf planların yaparlar. Bütçeler yıl sonunda DENK olur.

 

Danışmalı bütçe hazırlama tekniği nedir?

Danışmalı bütçe hazırlama tekniğinde; Bakanlıklar masraf ve gider planlarını kendileri hazırlarlar. Özlük haklar ise. Merkezi olarak hazırlanır. Yağma Hasan’ın böreği gibi bütçelerde %50-100 arasında arttırırlar. 1950 de DP muhasebe-i Umumiye kanunu  değiştirerek bu yola girilmiştir.

Yıllık  kalkınma ancak %5-7 arasında gerçekleşir. Kalkınmadan daha fazla bütçelere para konulması bütçeleri hayalen şişirir  Nitekim AKP iktidara geldiği zaman 100.000.000.000 TL olan bütçemiz bu gün 760.000.000.000 TL dir.  Oysa her yıl %7 kalkınsak bile bu yıl bütçemin büyüklüğü ancak %112 artarak 220 .000.000.000 TL olabilir. 760. Milyar nereden gelmektedir. Paramızın sulandırılmasından, borçlarımızın arttırılmasından, malımızın mülkümüzün satılmasından, açıktan para basılmasından. Danışmalı yöntemle yapılan tüm bütçeler yıl sonunda milyarlarca açık verirler. Böylece yanlış bütçe hazırlama tekniği uygulanarak büyük Türk milleti karanlığa uçuruma ve fakru zarurete sürüklenir. Şimdi önümüzdeki günlerde ayni gaflet dalalet  yaşanacaktır. Sonunda bu hazırlanan bütçelerin uygulanmasından sonra Maliye bakanı ve hükümet başta olmak üzere suçlanacaklardır. Bu nedenle halen mevcut bulunan Hükümetimizin ve genç maliye bakanımızın batının  telkinleri ile değil Atatürk’ün uygulamalarında gösterdiği yoldan yürümelerini Türkiye cumhuriyetinin bekası ve başarısı için gereklidir diyor ve önemle öneriyoruz. Türk milletine temsilcilerine, hükümetimizin ve TBMM dikkatlerine sunulur. DENK bütçe yoluna girmeden Türkiye Cumhuriyetimizi uçurumun kenarından kurtaramayız Dost acı söyler. NOKTA.

                                                                                                       

Sonuç ve Dua

Yazımızı dua ile bitirelim çünkü duadan başka ümidimiz kalmadı.

 Yüce Allah’ım, Cumhuriyetimizi yıkmak için 14 Mayıs 1950 de yola çıkanların dahili ve harici bedhahların açık bütçe faaliyetlerini durdur . Açtıkları derin yaraları iyileştir.

Ya rabbim, Cumhuriyetimizi korumak , kollamak ve ebediyete kadar payidar kılmak  için 29 Ekim 1923 te yola çıkan Cumhuriyetçileri Denk bütçe ve laik eğitim mücadelelerinde muzaffer eyleAMİN

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEVA Partisi Kaynarca İlçe Başkanı belli oldu
DEVA Partisi Kaynarca İlçe Başkanı belli oldu
Otomobilin çarptığı çocuk hayatını kaybetti
Otomobilin çarptığı çocuk hayatını kaybetti