Advert
Advert
Advert
Kurban Bayramının Ardından
Aytekin Ertuğrul

Kurban Bayramının Ardından

Bu içerik 1203 kez okundu.

Kurban Bayramının Ardından

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Kurban Bayramının Trafik Kurbanları sayısı 132 ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 704. Gerçekten bir şeyleri ters yapıyoruz. Bu rakamlar 2017 de 112 ölü  ve 482 yaralı  idi. Para değerimizi de yazalım Ağustos 2017 de bir ABD doları 3.520.000 TL idi bu gün ise 6.005.000 TL dir. Para eridikçe sistemler de gevşemektedir. Bunu bir türlü 14 Mayıstan sonra gelen demokrasi kahramanlarına anlatamıyoruz. Para değer kaybeden ülkelerde her şey, bayramlar, sağlık, eğitim, ulaştırma, beslenme, tatil yapma  vs herşey değerden düşer. Trafikte de ölü ve  yaralı sayısı artar.

 

 

Menderes dönemini Hatırlayanlara

Bazen gerekli gereksiz tarihimizin o talihsiz dönemini yazıyorlar. Menderes dönemi sevabı ile günahı ila tarih olmuştur. Akıllı uluslar tarihten ders alırlar . O süreç sadece ve sadece ders almak için gereklidir artık. O dönemin tarihi henüz objektif olarak yazılmadı.

Menderes'in iktidara getirildiği tarih 14 Mayıs 1950 dir. O tarihte bir ABD doları 280 kuruş idi.  İdam edildiği 17 Eylül 1961 de ise. Bir ABD doları 9 TL idi. Tam olarak üç misli artmıştı. İsmet İnönü bu konuda Menderes hükumetine çok yol göstermiştir. Aynen şu eleştirileri yapmıştır. Ne yazık ki Menderes bu eleştirilerden yaralanmadı.

Enflasyon politikası daha iktidarın ilk yılarından itibaren, iktisadi bünyeyi süratle takatinden düşürerek, 1952 sonbaharı başlarında memleketi tam manasıyla iflasa sürüklemiştir. Kelimeyi tartarak kullanıyoruz. (1)

Menderes dönemi hesapsız plansız bütçe yapma ve harcama dönemidir. O devir MGK ca yayınlanan 12 Eylül Öncesi ve Sonrası adlı kitapta şöyle yer almıştır. (2) 

İlk zamanlarda görülen ekonomik refah giderek yerini yokluklara sıkıntı ve kargaşaya bıraktı. Alınan dış borçlar ve krediler oy hesaplarına dayalı yatırımlara kaydırılarak heba edildi. Büyük çaptaki iç ve dış borçlanmalar ve karşılıksız para basma politikası neticesinde paramızın  değer kaybına uğraması ülkeyi ekonomik çıkmazların eşiğine getirdi. (2)

Davit Rokefeller ve Rothschild Menderes dönemi için aynen şöyle demektedirler. Bizden Marshal planı adı altında devamlı borç alıyor ve sanayi yatırımlarını geliştiriyordu. Fakat o kadar plansız ve programsız harcama yapıyordu ki ödeme günleri geldiğinde bizden borç ödemek için tekrar borç almaya başladı. (3)

 Menderesin siyasi yaşamı ve uygulamaları devlet ,hukuk bütçe  bilgi ve bilincinden yoksun yaşanmış bir cehalet dönemidir. Menderes Atatürk'ün kurtuluş savaşını DENK bütçe karalılığını ve laik eğitimini hiç anlamamıştır. Bunları anlamadığı için de gaflet ve dalaletle açık bütçeye devam etmiş Memleketi tam manasıyla iflas ettirmiş ve borç batağına saplanarak Cumhuriyetimizi siyaseten felce uğratmıştır. Ama ne yazı ki arkasından gelen "DEMOKRASI KAHRAMANLARI"!!!!! Onun içine düştüğü çıkmazın AÇIK ve laik eğitimden kaynaklandığın  görememişlerdir. NEDEN bunu bu gün yazıyoruz.  Aynı yanlışlar gafletler ve dalaletler yaşanmasın ve varsa tarihten ders alınsın diye. NOKTA.

 

(1) :İsmet İnönü. TBMM deki konuşmaları  TBMM yayınları 1993 Ankara

(2): 12 Eylül Öncesi ve Sonrası. MGK Yayınları 1981 Ankara

(3)  Op. Dr. A. Ertuğrul: Büyük İhanet ve Milli, Reaksiyonlar. Togan Yayınları İstanbul 2015  S. 168

 

Son Zamanlardaki Döviz Krizi Üzerine

Çok yazıldı çok söylendi ama anlayan dinleyen yok.  14 Mayıs 1950 tarihinden bu yana Emperyalizm denilen nesne Türkiye'de ilerlemek gelişmek palazlanmak ve kökleşmek için yardım ettiği partileri kullanarak  TBMM de Açık bütçe yaptırmaktadır. Bu insafsız izansız işe TBMM toplayarak son vermeden konuşmak bir şey ifade etmiyor. Sayın konuşmacılarımız Ey ABD, Ey AB vs gibi sözler ediyorlar ama iş TBMM ni toplayarak DENK bütçe yapmaya gelince sus pus oluyorlar. NEDEN?

 

Gelecek Kurban Bayramlarımız için?

Deniliyor ki ayni gemide yaşıyoruz. Birlik olmalıyız. El hak doğrudur. Ancak bu gemide iki çeşit insan  yaşıyor 

 1. Birinci, gruptakiler  açık bütçeler yaparak paramızı döviz adı verilen düşman paralarına ezdirenler. Türk milletini fakru zarurete düşürenler. 
 2. İkinci gruptakiler; Bu gaflet ve dalalet açık bütçe düzeninden kurtularak, DENK bütçeye dönmek için mücadele edenler. 
  14 Mayıs 1950 den sonra hep böyle yaşıyoruz. 
  Atatürk gününde 80 kuruş olan  bir  ABD doları:
  Bu gün 5.980.000 TL dir. 

   Buhrandan çıkış yolu DENK bütçeye dönmektir. TBMM toplanacak DENK bütçe yapacak Denk bütçeyi ve açık bütçe yapma yasağını Anayasamıza işleyecektir. Bununla da yetinmeyecek bu kurala uymayan Hükumetlerin görevinden alınacakları da değiştirilmesi önerilemeyecek madde olarak Anayasamızda yer alacaktır. Başka yolu yokturYurtta Sulh cihanda sulh bir Anayasa hükmüdür. Bu hüküm ancak bu yolla hayata geçer. Temennimiz odur ki Türkiye Cumhuriyeti tarihe karışmadan TBMM işe el koyar gereğini yapar ve Türk milleti trafikte başta olmak üzere anarşide ve her türlü yaşamda boşuna kurban olmaktan kurtulur. TBMM ne bu yolda başarılar dilenir

   
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek