Advert
Advert
Advert
Aziz Nesin'i analım
Aytekin Ertuğrul

Aziz Nesin'i analım

Bu içerik 1321 kez okundu.

Aziz Nesin’i Analım

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Bu hafta kısa bir anma  yazısı  ile yetinelim. Dünyada tek hayran olduğum şey nedir biliyor musunuz her gün gazetede günlük fıkra yazan yazarlar. Haftada bir gün tatil gerisi, günler yazı. Bunu yapabilenlere ben hayranım. Bu dediğime en güzel örnek Sayın İlhan Selçuk ve Aziz Nesindir. (*)  Bu iki yazar her gün yazmalarına rağmen yazılarını  her gün başka bir tatla okurduk. Aziz Nesinin günlük fıkraları çok derin konuları kapsar ama basit figürlerle konuyu açıklardı. Bu gün aklımda kalan bir fıkrasını tekrar size sunacağım. Şimdi Aziz Nesin'i dinleyelim.

 Üç eşek üst üste binmişler gidiyorlarmış

Üsteki  Eşek şöyle diyormuş: Bu gidiş iyi bir gidiştir. Hep böyle gidelim.

Ortadaki Eşek:  fena değil ne iyi ne kötü idare edip gidiyoruz.

En alttaki Eşek : Bu gidiş iyi değil bozulalım yeniden dizilelim diyormuş

Aziz nesin bunları yazdıktan sonra demiştir ki: Dava en alttaki ezilen Eşeğin davasıdır. Bozulup yeniden dizilme davasıdır.

 Bu yazısı bildiğim kadarı ile soruşturma konusu olan yazılarından biri idi. Aziz Nesin TANİN Gazetesindeki bu ve benzer yazıları nedeniyle tutuklandı. Tanin gazetesinin sahibi CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek idi. Yazarına sahip çıkmadı. Bu acı anıyı yazdıktan sonra gelelim günümüze.  Günümüzde de benzer bir yürüyüş vardır. En üsttekiler, hükûmettekiler, uçaktakiler. Şirket ve Holding sahipleri, Meclistekiler, Sanayi ve Ticaret odasındakiler, Banka sahipleri ve hissedarları,Köy Ağaları bu gidiş iyidir böyle gidelim diyorlar. Yani her sene %18-30 arasında açık bütçe yapılsın paramız ezilsin zam üstüne zam gelsin bize bir şey olmaz ,bizce bir sakıncası yok diyorlar. Ortadakiler  bürokratlar askerle polisler devlet görevlileri müdürler müsteşarlar daire başkanları bu açıklar devam etsin ama maaşımız da en az bu kadar zamlansın gerisi bizi ilgilendirmez  diyorlar. En alttakiler de bozulalım yeniden dizilelim diyorlar. Günümüzde yeniden dizilmenin adı DENK bütçe yapmak paramızın değerini sabit tutmak ve 14  Mayıs 1950 de başlayan para oyunları ile Türk milletini ezmek fakru zarurete sürüklemek demek olan gaflet ve dalalete son vermek demektir.

Günümüzde yeniden dizilmek DENK bütçe yaparak paramızın değerini sabit tutmaktır.

 Günümüzde yeniden dizilmek DENK bütçe yaparak paramızın değerini sabit tutmaktır.

Günümüzde yeniden dizilmek DENK bütçe yaparak paramızın değerini sabit tutmaktır.

Denk bütçe mücadelesinde Türk milletine başarılar dilenir. Her Türk vatandaşının amacı aynıdır. İlk hedefimiz DENK bütçedir ileri…..

Pazar günü Kaynarca'da yaşanan sel felaketinden dolayı mağdur olan hemşehrilerime geçmiş olsun. Umarım devletimiz yaraları sarar ve gerekli önlemleri alır, bir daha böyle felaket yaşanmaz. 

 

 

 

 

(*)Aziz Nesin: Ünlü Türk mizah yazarıdır .  20 Aralık 1915 te Heybeliada-İstanbul’da doğdu. ilk okulu Kanuni .Sultan Süleyman iptida mektebin okudu Liseye Darüşafakada başladı. Kuleli Askeri lisesini bitirdi. Aziz nesin 1937 de Kara Harp okulundan mezun olarak Teğmen rütbesiyle  ordumuza katılmıştır. Toplumsal hayatın aksayan yönlerini, alaya elverişli kişi, durum ve olayları abartarak güldürücü ve akıcı bir anlatımla verdi. Onun mizah hikâyeleri yalnız eğlendirmekle kalmaz, güldürücü durumlar, tuhaf karşıtlıklar aracılığıyla toplumdaki bozuklukları göstermeye, bunların nedenlerini belirtmeye de çalışır.
Aziz Nesin, söyleşi ve imza günü için gittiği Çeşme Alaçatı’da 1995 yılında 5 Temmuzu 6 Temmuza bağlayan gece kalp krizi sebebiyle hayata gözlerini yummuştur. Vasiyeti üzerine hiçbir tören olmaksızın, yeri belli olmayacak şekilde, Çatalca’daki Nesin Vakfı’nın bahçesine gömülmüştür. Ama arkasından bıraktığı düşünsel eserleri, hala yol göstericilik taşımaktadırlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Sahilde hareketsiz yatarken bulunmuştu
Sahilde hareketsiz yatarken bulunmuştu