Advert
Advert
Advert
Sayın Cumhurbaşkanım
Aytekin Ertuğrul

Sayın Cumhurbaşkanım

Bu içerik 1316 kez okundu.

Sayın Cumhurbaşkanım

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Türkiye Cumhuriyetinin gidişi iyi değildir. Şimdi mi hayır. Aslında gidiş 14 Mayıs 1950 den beri iyi değildir. Çünkü 14 Mayıs 1950 de başlayan açık bütçelerle Türk parasını ezmek Türk milletinin cebinden para ve sofrasından yiyecek ve içecek alma eylemleri devam ediyor. Onun için gidiş iyi değildir. Ama diyeceksiniz ki; AKP yönetimi olarak biz Türk milletinin cebinden paralarını sofrasından yiyecek ve içeceklerini almıyoruz tam tersine onlara seçimden seçime dahi olsa Tırlar dolusu yiyecek malzemeleri, az veya çok cep harçlıkları bile gönderiyoruz. Hayır,  Sayın Cumhurbaşkanım sizi kandırıyorlar. Aslında böyle bir uygulamanız yok. Siz de yaptığınız bütçeler ve bütçelerimizin uygulanmasıyla bu gaflet yolunda ilerlemeye devam ediyorsunuz. Size yazdığım açık mektubun ana konusu budur.

Bir memleket en başarılı bir iktidar tarafından yönetilse dahi ortalama %6 kalkınabilir. Bizim ortalamamız %3-4 arasındadır. Buna rağmen sizin döneminizde ortalama %6 kalkındığımızı farz ve kabul ederek durumun vahametini, gafleti ve sizi kandıran müşavirlerinizin ihanetlerini yazacağım. Beni bağışlayın. Çünkü bu satırların yazarı siz dahil her Türk vatandaşını ayrı ayrı sever onların acılarına ıstıraplarına sefalete sürüklenmelerine dayanamaz. Çünkü; O bir doktordur. Bunların ve bütün hasatlıkların önlenmesi ve tedavisi için ömrünü harcayacağına yemin etmiştir.

Şimdi gelelim. Mektubumuzun ana konusuna. Siz iktidara geldiğiniz 2003 mali yılı bütçesinin gelirleri bölümün de gelirler toplamı 100. Milyar YTL dir. Ama ayni bütçede verilen ödenek 140. Milyardır. Daha bismillah demeden size 40 milyar açık bütçe yaptırarak işe başlatmışlardır. İşte facianın başlangıcı bu rakamlardadır. Simdi gelelim 2019 mali yılı bütçesine. 1028 Milyar YTL ödenek konulmuştur

Bu konuyu size danışmanlarınız açıklamalıdırlar. Çünkü onlar bütçeyi ve bütçeye bağlı yanlışları  size doğru açıklamak üzere yüklü maaş ve ödenekler alıyorlar. Ama gerçekleri size bildirmiyorlar. Kaptanı bulunduğunuz Türkiye Cumhuriyeti gemisini karaya oturmaktan kurtaracak önlemleri size arz etmiyorlar.

2003te gelirler toplamı 100 milyar YTL iken bu yıl gelirler toplamı 947 YTL olmuştur. İşte imkansız olan şey sizin aldatıldığınız şey de budur. 2003 te 100. Milyar olan gelirlerimiz bu yıl 947 YTL olmuştur. İşte bu imkansız bir şeydir. Her yıl % 6 kalkınsak bile 16 yılda toplam %96 kalkınmış oluruz. O halde bu yıl bütçe büyüklüğümüz en fazla 196 milyar YTL olabilir. Bu hesaba göre 741 milyar YTL hayali bir gelir olarak bütçeye konulmuştur. Maalesef 16 yıldır her yıl aldatılıyorsunuz. Bu kadar hayalı paraya ulaşan bütçemizle hayat pahalılığını enflasyonu ekonomik krizleri  Türk milletine yaşatarak sizi aldattıkları sabit  olmuştur. Ben milletimin sağlığı için okumuş Türk milleti tarafından okutulmuş ona borçlu olan biri olarak bunu size yazıyorum ve Türk milleti ile de paylaşıyorum. Bu açık bütçeli yoldan sizi götürenler sizi deyim yerinde ise mayınlar döşenmiş yollardan sürüklemektedirler.

Yapacaklarınızı da  özetliyorum.

1-TBMM toplayacaksınız. 2019 bütçesini gelir ve gider DENK olarak çıkaracaksınız. 2019 mali yılı bütçesinin büyüklüğü 2018 mali yılı bütçesinden en fazla%6 büyük olabilir.

 2- Bundan sonra açık bütçe yapılamaması için Anayasamızın 166. Maddesine değiştirilmesi dahi önerilemeyecek temel ilke olarak bütçe DENK yapılacaktır diye yazacaksınız.  

3-Cumhurbaşkanları bütçelerimiz gaflet ve dalalet bütçeleri bile olsalar bu gibi bütçeleri  Anayasamızın 89. Maddesine göre veto edememektedirler. Cumhurbaşkanlarımıza açık bütçeleri veto etmeyi yasaklayan 89. Maddenin son fıkrasını oradan çıkarıp atacaksınız.

Şimdi size Atatürk ve İsmet İnönü’nün bütçe direktiflerini sunuyorum. Bu gün yaşadıklarımız bu iki kurucumuzun direktiflerine uymadığımızdan kaynaklandığı acı bir gerçektir.

Ulu Önder Atatürk’ün bütçe direktifleri Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını iyi bilen TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir.(1)

 İsmet İnönü’nün bütçe direktifleri:

Enflasyon politikası, iktidarın daha ilk yıllarından itibaren iktisadi bünyeyi süratle takatından düşürerek 1952 yılının son baharı başlarında, memleketi tam manasıyla iflasa sürüklemiştir. Kelimeyi tartarak kullanıyoruz.

Enflasyonu icap ettirecek ve mazur gösterecek ortada, mesela harp gibi bir zaruret de yoktur. Bu şartlar altında enflasyon memlekette ancak katmerli zararlar verir. Nitekim böyle olmuştur.(2)

Cumhuriyetimizin amacı sadece Anadolu’da yaşayan Sünni Müslümanların değil Tüm Anadolu halkının yani Türk milletinin mutluluğu ve saadeti için gerekli olduğuna asla şüphe edilemez. Bu nedenle laik eğitim ve DENK bütçe bir Anayasal zorunluktur. Anayasamıza bu zorunluğun yazılması acil bir gereksinmedir.

2019 mali yılı bütçesini DENK olarak çıkarmazsanız 2019 yılı 2018 yılını mumla arayacağımız bir yıl olacaktır.

Dost acı söyler çünkü onun acı söylemekten başka silahı ve teçhizatı yoktur. Saygılarımla arz ederim.

 

(1) Atatürkçülük. 1. Kitap.  Genelkurmay başkanlığı yayınları 1982- Ankara
(2) İsmet İnönü'nün TBMM deki konuşmaları. TBMM yayınları Cilt 2 S. 243
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek