Advert
Advert
Advert
Türkiye’de Demokrasi Var Mıdır?
Aytekin Ertuğrul

Türkiye’de Demokrasi Var Mıdır?

Bu içerik 1359 kez okundu.

Türkiye’de Demokrasi Var Mıdır?

Op. Dr. Aytyekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

 

Uzun zamandan beri yazıyoruz. Türkiye’de demokrasi vs. gibi şeyler  14 Mayıs 1950 tarihinden beri yoktur. Neden yoktur? Bu sorunun cevabı için önce, demokrasi nedir oradan işe başlamak gerekir. Açalım bakalım TDK sözlüğünü demokrasi için ne yazıyor?  Halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi.

 Halkın egemenliği nedir? Halkın istemediği veya halka zararlı  şeylerin yapılamaması halidir.

Halkın istemediği ve halkın zararına olan şeyler nedir? Açık bütçe ve enflasyondur. Bunları takip eden ardı arkası kesilmeyen zamlardır. Halk  zamları asla istemez.  O halde zam olan bir yerde halkın egemenliği yok demektir. Halkın egemenliği yoksa  orada TDK sözlüğüne   demokrasi  de yoktur..

Öyle uzun uzun yazmayacağım. Kısa ve öz yazacağım. Demokrasi 14 Mayıs 1950 den sonra hiç bir gün dahi olmamıştır. Demokraside üç ölçü vardır. 

Hiç zam olmayacak bu bir. 

Hiç zam olmayacak bu iki. 

Hiç zam olmayacak bu üç. 

Enflasyon ve hayat pahalılığı demek insanların ceplerinden paralarını sofralarından yiyeceklerini almak demektir.  Bir yerdeki rejimin adı demokrasi olabilmesi için;Açık bütçe olmayacak ve zam olmayacaktır..

Bazıları biraz oy alınca artık halkı soyma veya düşmanlarımıza soydurma dahil her kararı alabileceklerini her düşündüklerini yapabileceklerini sanıyorlar. Demokrasinin babalarından biri şöyle demişti. " Ben odunu aday göstersem mebus seçtiririm”. El hak doğrudur. Odunu değil çok az da olsa baş odunlar bile aday gösterildi ve mebus seçildiler. Peki, seçilenler ne yaptılar. 14 Mayıs 1950 de 3 TL olan bir ABD doları bu gün (28 Kasım 2018 ) tarihi itibari ile 5.228.000 TL ye çıktı. Yani o günden bu yana Türk parası düşmen paralarına 743 000 defa ezdirildi. Hukuka insan haklarına demokrasiye aykırı olan, vatanseverliğe uymayan  da bu uygulamadır. Milletimiz meydan meydan dolaşarak ABD dolarını yükseltme mitingleri mi düzenledi. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ki: “Çankaya, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli gibi yerlerdeki seçim sonuçlarına bakın hiçbirinin ülke gerçekleriyle ilgisi olmadığını görürsünüz. Türkiye yansa da şaha kalksa da bunların umurlarında değildir. Buralardaki seçmen profili Türkiye pastasının kaymağını yiyen kesimden oluşuyor.

Şahsen alındım. Ben Çankaya için söylenenlerin içindeyim. Son seçimde AKP adeta Çankaya'dan silindi. %30 oyu bile yok. Bunun üzerinde düşünün de açık bütçeden vaz geçin DENK bütçe yapın. Koyu ve büyük harflerle yazalım ki iyi anlaşılsın.. DENK BÜTÇE DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR:  Çankaya'da Türkiye'nin kaymağını hiç kimse yemiyor. Büyük çoğunluğumuz yıllar yılı çalışarak didinerek Türk milletine emek vererek hak ettikleri emekli maaşı ile geçinen her gün azgın zamlarla boğuşan  dar gelirli mütevazı insanlarız. 

 İşte sizin AKP karneniz.

Bir gram altın 18 YTL den 205 YTL ye çıkmıştır. 12 misli

Bir yabancı para( ABD Doları)1.320.000 TL den 5.260.000 TL ye çıkmıştır.3,9 misli

Çeyrek altın 24  YTL den 321  YTL ye çıkmıştır.  13 misli.

AKP nin  demokrasi anlayışı bu rakamlardadır. Bu rakamlara göre altına göre 12 misli ve ABD dolarına göre de 4 misli hayatımız pahalanmıştır. Maaşımız ise o oranda artmadı artmayacaktır. Zamlara gelince memur ve emeklilere enflasyondan ezilmesinler diye zam yapmak anayasamızın fiilen ihlalidir. Çünkü  enflasyon ortamında eziliyorlar  gerekçesi ile memur ve emekliye yapılan zamlar . esnaf ve köylüleri kapsamadığından Anayasamızın 10. Maddesinin eşitlik ilkesine aykırıdır. İşte demokrasi bu rakamlara göre yok edilmiştir. Çünkü bu rakamlar Türk milletinin zamlar altında yağmur gibi ıslatıldığı ve canından bıktırıldığının rakamlarıdır. O zaman şunu diyebiliriz.  Türkiye'de 14 Mayıs 1950 tarihinden  sonrasında DEMOKRASİ bir tek gün bile görülmemiştir. Çünkü o günden bu yana zam olmayan bir tek gün bile yoktur.

 Zam isteyen  Türk milletinin tek bir ferdi dahi yoktur..

Zam isteyen  Türk milletinin tek bir ferdi dahi yoktur..

Zam isteyen  Türk milletinin tek bir ferdi dahi yoktur..

 

                                                                       Kaynarca'mızın Acı Bir Kaybı 

 

 Hem kardeşim, hem eniştem, hem dostum,  Kaynarca'mızın sevilen sayılan Hükumet tabiplerinden Dr. Turhan Tekiner'ın oğlu, Nur Eczanesi sahibi Ecz.  Nazım Tekiner'in ağabeyi, Baytar Hasan Ertuğrul'un damadı, Dr. Deniz ( Fidan) Tekiner'in, Diş tabibi İlkay Tekiner'in ve Ecz. Bahar Tekiner'in sevgili babaları  

                                                       İlker Tekiner'i kaybettik. 

Kaynarca halkının başı sağ olsun. Ananları çok olsun.Allah rahmet etsin.  Kaynarca'nın  büyülü güzelliği  İlker Tekiner'in güzelliği kadar eksilmiştir. Bu telafisi imkansız kayıp nedeni, ile başta kız kardeşimiz  Aysen ( Ertuğrul) Tekiner olmak üzere, kardeşi Ecz Nazım Tekiner'e, çocuklarına ağabeyimiz Gültekin Ertuğrul'a kardeşlerine tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı dilerim. 

                                                                          Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek