Advert
Advert
Advert
Seçim sonuçları ve Köy Enstitülerini anmak
Aytekin Ertuğrul

Seçim sonuçları ve Köy Enstitülerini anmak

Bu içerik 1160 kez okundu.

Kısa Kısa Seçim sonuçları   + Köy Enstitülerini Anmak

           Op. Dr. Aytekin Ertuğrul draertugrul@hotmail.com

Seçim Sonuçları Abraham Lincoln’e uygundur.

-Tüm insanları bir süre için kandırabilirsiniz,

-Birtakım insanları sürekli kandırabilirsiniz

-Ama tüm insanları sürekli kandıramazsınız."

Bir hükumet yozlaşmış ve insanların hayatını iyileştirmekten acizse, eninde sonunda yeterli sayıda vatandaş durumu idrak eder ve bu hükümetin yerine başkasını getirir. 

Lincoln kuralları bu seçimde de işlemiştir. Tüm insanları sürekli olarak kandıramamışlardır.

AKP nin karnesini yaza yaza siz de okuya okuya bıktınız usandınız. Ama ne yapayım ki karne düzeleceğine her gün biraz daha bozuluyor. İşte güncel ( 19 Nisan 2019)son karne:

Bir gram altın 18 YTL den 238 YTL ye çıkmıştır. Artış 13 mislidir

Bir yabancı para( ABD Doları)1.320.000 TL den 5.813.000 TL ye çıkmıştır. Artış 4,4 mislidir

Çeyrek altın 24 YTL den 391 YTL ye çıkmıştır. Artış 16 Mislidir.

Bu karne ile yola devam  edilemez ve BEKA sağlanamaz.

 

 

AKP nin  Karnesi İşin aynası ve Rotanın karanlık oluşunun kanıtıdır

Mazbata alındı bu iş bitti. Benim anladığım mesele sandık kurullarında kamu görevlileri var mı yok m meselesi değildir. Bu sandıklara atılan oylar doğru mu yanlış mı meselesidir. Hayali seçmen var mıdır yok mudur meselesidir. Varsa bu sorunların sorumlusu iktidardır. Muhalefet neden bu sorunlardan sorumlu olsun. Artık hepinizin  bildiği gibi AKP karnesini unutan yaptıkları tahribatı unutan AKP+ MHP yönetimi DENK bütçe yapar ve 14 Mayıs 1950 tarihinden bu yana sürüp gelen Türk milletini, fakru zarurete sürüklemek eylemleri son bulur. Ama buna ait bit emare bile görülmüyor. Her acı ve her olumsuzluk Türk milletinin gücü ile yenilmektedir yenilecektir.

 

 

İmamoğlu’na Verilen Sadece Mazbata değil Demokrasiye Devam belgesidir

 

İmamoğlu kardeşimiz İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkanlığını lami cimi yok 14.000 oy farkı ile kazanmıştır. "Mazbatasını almıştır. Görevine başlamıştır. Ancak ona MAZBATAYI  vermemek üzere yapılanlar unutulamaz. Anayasa diyor ki: Siyasi, partilerin eylemleri insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine millet egemenliğine demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz.

 İmamoğlu'na kazandığı halde mazbatayı vermemek için yapılan tüm çabalamaların Anayasamızın  eşitlik, hukuk devleti ve demokratik Cumhuriyet  ilkelerine aykırılığı kuşkusuzdur. Tekerrür etmemesi dilenir.

 

 

17 Nisan Köy Enstitülerinin Kuruluş Yıldönümü İdi

Köy Enstitülerini unutmadığınız Cumhuriyetimizin  çok güzel bir  eğitim seferberliği  hizmetidir.  Ancak anma günlerinde  Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, İlk Öğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Müdürü Hürrem Arman anılır da nedense  Devrin Başbakanı Sayın Dr. Refik Saydam(*) ile eğitim başı Prof. Dr. Sabahattin Eyuboğlu ve yardımcısı Vedat Günyol’un  isimleri pek geçmez. O tarihte başbakanımızın Sayın Dr. Refik Saydam (*) idi. Eğitim başının  Prof. Dr. Sabahattin Eyuboğlu ve yardımcısı Vedat Günyol idi. Onları da analım ve hatırlatalım. Refik Saydam’ın Köy Enstitüleri kanunun gerekçesini(**) hazırlatarak TBMM ne sunduğunu belirtelim. Kanun gerekçesinin  tam metni için(**)Dipnottaki kitaba bak.

 

(*) Dr. Refik Saydam. Askeri doktordur. İntaniye uzmanıdır. Atatürk Samsun'a çıktığında binbaşı rütbesi ile Atatürk'ün tekrar yakalandığı " SITMA" hastalığını tedavi ediyordu.

 

(**) Mahmut Goloğlu: Milli Şef Dönemi. 1939-1945 T.İş Bankası yayınları S.69-83

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek