Advert
Advert
Advert
10 Kasım Atatürk’ün ölüm tarihi değildir
Aytekin Ertuğrul

10 Kasım Atatürk’ün ölüm tarihi değildir

Bu içerik 1051 kez okundu.

10 Kasım Atatürk’ün ölüm tarihi değildir. Ebediyete intikal ettiği günün Yıl Dönümüdür.

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

10 Kasım Atatürk’ün ölüm tarihi değildir. Ebediyete intikal ettiği gündür. Onu anmak demek Türk milleti için yaptığı unutulmaz hizmetlerin anılması demektir. Atatürk’ümüzü iki mesajla anacağız. İnternette artık Atatürk gerçek yönü ile tartışılmaktadır.

Atatürk ve ABD Doları

Cumhuriyetimiz 30 Ekim 1923 tarihinden bu yana saldırılar altındadır. İlk saldırı 1924 bütçesi ile yapılmıştır. 1924 bütçesinde gelirimiz 129. Milyon TL dir giderler ise 140 Milyon TL olarak çıkartılmıştır. Bunu fark eden Atatürk  " Bu bütçede gösterilen harcamalar eğer gelir elde edilemezse seyahatler demirbaş alımlar vs. gibi kalemlerde yapılmayacaktır diye kararname çıkarmıştır.( Mehmet Cavlı) Ondan sonra bütçeler artık açık yapılamamıştır. Atatürk döneminin 15 bütçesinin 12 si denk ikisi fazla biri 1929 bütçesi açıktır. Açık bütçenin tahribatları ertesi yıl alınan önlemlerle giderilmiştir. Sayın Suay Karaman diyor ki: Artık o kadar azıttılar ki açık açık Atatürk’e hakaret eden devlet görevlileri, bulundukları makamları sağlamlaştırmaktadırlar.

El hak doğrudur. Atatürk gününde bir ABD doları 80 kuruş idi. Bu gün itibari ile 5.708.000 TL dir. Türk lirası ABD doları karşısında 6.000.000 defa ezilmiştir. Atatürk düşmanlığı İşte bu büyük ihaneti Türk milletinin gözünden kaçırmak içindir. Cumhuriyetimiz açık bütçelerle ihanete uğramıştır. 2020 de de bütçemiz 139 Milyar açık olarak TBMM ne sunulmuştur. Bu yanlışlar ve gafletler nereden ve nasıl dönecektir. Türk milleti bunu merak etmektedir..

 Barış Pınarı Harekatı ve Atatürk

Sayın  Ahmet Kılıçaslan Aytar diyor ki Ben Barış pınarı harekatını desteklemiyorum. Peki sayın yazar 2002 den bu yana yapılan açık bütçeleri destekliyor musunuz ki? Uzun sözün kısası Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a 2019 bütçe açığı 81 Milyar. 2020 bütçe açığı 139 milyar ve 2004 ten bu yana bütçe açıkları toplamı 700 milyar olan bir Türkiye Cumhuriyetinin başı olduğunu bu açıklarla ne iç politika ne de dış politika yürütülebileceğini hala daha gören ve söyleyen/ yazan yok. Yakın çevresi Sayın Başkanı aldatıyor. Kim bu yakın çevresi. Bir tanesi Maliye işlerinin başı Sayın Naci Ağbal. 139 Milyar 2020 bütçesini, açık yapan ve TBMM öneren o. Ya bu adam açık bütçenin sayısız sakıncalarını ve Türk milletini tam manasıyla iflasa sürüklediğini bilmiyor.  Öğrenmek zorundadır. Ya da bile bile Cumhurbaşkanımızı aldatıyor. Bu kadar az bilgi ile  bu kadar yanlış uygulamalarla Türkiye Cumhuriyeti ne iç politikada ne de dış politikada başarı sağlar. Nitekim AKP nin güncel karnesine bir göz atalım ne demek istediğimizi daha iyi anlatalım.

2002 den bu yana   Açık bütçeler yapılarak Türk milletinin cebinden 670 milyar YTL kanun zoru ile alınmıştır.

Bir gram altın 18 YTL den 277 YTL ye çıkmıştır. Artış 15 mislidir

 ABD Doları)1.660.000 TL den 5.708.000 TL ye çıkmıştır. Artış 3.5 mislidir

Çeyrek altın 24 YTL den 455 YTL ye çıkmıştır. Artış 18 Mislidir

Bu karneyi izlesinler ve bu gidişe açık bütçelerin yol açtığını açık bütçenin açık bütçeleri yapan ve onaylayan hükumetlerin ve TBMM nin politikalarını ve kendilerinin yıkılmasına yol açmaktan başka bir sonuca ulaşamayacağını yazsınlar ve söylesinler. Atatürk’ün direktifini gözden geçirsinler. Orada yanlış yoldan gittikleri apaçık söylenmektedir. Dikkate alsınlar. Atatürk diyor ki: Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını iyi bilen TBMM nin DENK bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir.

Yandaşlar da  Ayni gemideyiz sözü gereği bunları bir zahmet yazsınlar.  Açık bütçe yapan ve onaylayan Meclislerin ve hükumetlerin yükselme ve ilelebet payidar kalma şansları yoktur desinler. 29 Ekimde Türk milleti akın akın Anıtkabir’e boşuna gitmedi. 10 Kasım 2019 dada akın akın Anıtkabir’e boşuna gitmeyecek. Olanları bir zahmet düşünelim ve değerlendirelim. Barış Pınarı harekâtın gelince.... Açık bütçelerle hiç bir harekat kazanılamaz. NOKTA. Dost acı söyler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek