Advert
Advert
Advert
Asgari ücret nedir ne kadar olmalıdır?
Aytekin Ertuğrul

Asgari ücret nedir ne kadar olmalıdır?

Bu içerik 1094 kez okundu.

Asgari Ücretler Nedir ne Olmalıdır?

Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

draertugrul@hotmail.com

Asgari ücret TDK sözlüğüne göre: Çalışanlara bir çalışma günü karşılığı olarak ve çalışanın gıda konut giyim sağlık, ulaşım kültür vs. gerek simlerini günün fiyatları üzerinden en az düzeyde karşılamaya yetecek ücret.

 AKP iktidara geldiği 2003 te asgari ücret 250 YTL idi. Bir çeyrek altın ise 24 YTL idi. Bölelim 10,1 eder. Asgari ücretle 10,1 adet çeyrek altın alınıyordu. Şimdi ise Türk –İş  Asgari ücret 2578 YTL olsun diyor. Disk ise 3.200 YTL olsun diyor. İşçi bizatihi 3.500 YTL olsun diyor.

Biz bu istekleri günümüzün Çeyrek altın fiyatlarına üşenmedik böldük. İşte sonuçlar

Türk İş 2578 YTL istiyor. Çeyrek altın 447 YTL dir. Bölelim=5,8

DİSK 3200 YTL istiyor. Çeyrek altın 447 YTL dir Bölelim=7,1

İşçiler 3500 YTL istiyor. Çeyrek altın 447 YTL dir Bölelim=8

Hiçbir öneri 2003 yılındaki asgari ücrete yanı 10,1 çeyrek altın değerine ulaşamıyor

 Aradan geçen yıllar ne oldu. Size kötü bir şey söyleyeyim ki İsmet İnönü’nün dediği oldu Türk milleti tam  manasıyla iflasa sürüklendi. AKP dönemi asgari ücretleri bile aşağıya çeken bir dönem oldu.

.

AKP nin karnesini ben yaza yaza sizde okuya okuya bıktınız. Sadece çeyrek altın bedellerini yazalım. Yukarıda yazdık siz de gördünüz. Çeyrek altın 24 YTL den 446 YTL ye çıkmıştır. Bölelim 446:24=18,6 Altındaki gerçek artış 18,5 mislidir. Türk milletinin tam manasıyla iflasa sürüklendiğinin kesin delili işte budur. Bu gafleti ve dalaleti işleyen hükumet ve TBMM ne yaparak buralara geldiler. Açık bütçe yaparak buralara geldiler. Peki çare nedir ? DENK bütçe yapmak. Sayın AKP yetkilileri + Sayın Muhalefet yetkilileri + Sayın STK yetkilileri + Sayın Hukuk fakülteleri hocaları+ sayın meslek kuruluşları ( TESUD+ TTB +Barolar birliği vs.) yetkililer hiç birinizin bunu söylemeye dili varmıyor. NEDEN?

Yukarıda gördük. En yüksek asgari ücreti talep eden işçilerin talepleri bile 2003 ten daha azdır. Peki, aradan geçen 17 senede ne oldu. İşte bu dönem izahı olmayan, hukuku ve Anayasası olmayan +insafı olmayan israflar ve en önemlisi Türk milletinin refah vasıta ve kaynaklarının özelleştirme adı altında yok edilmesi dönemidir

Asgari ücretleri düzeltmenin tek yolu vardır DENK bütçe yapmak.

Asgari ücretleri düzeltmenin tek yolu vardır DENK bütçe yapmak.

Asgari ücretleri düzeltmenin tek yolu vardır DENK bütçe yapmak.

Peki diyeceksiniz ki yazınızın başlığı asgari ücretler nedir ne olmalıdır? 2003 te asgari ücret 240 TYL idi. 10,1 çeyrek altın alınıyordu. Şimdi ise çeyrek altın 447 YTL dir. AKP ye yarasın diye bu rakamı 10,1 le değil 10 ile çarpalım. Türk milletinin 2003 e dönebilmesi için asgari ücretleri 4.470 YTL olmalıdır. Bu da yetmez. İşçiler ve diğer çalışanlar yarattıkları  kalkınmadan pay almalıdırlar. Her yıl en az %5 kalkınsak %85 eder. 4.470 e %85 eklemek gerekir. O zaman da hukuka hakka uygun asgari ücret ortaya çıkar. Bu rakamı hesaplamayalım, bizi vatan haini ilan etmesinler ama hesaplarsanız bu rakam 7.880 YTL eder.

Yanı asgari ücret bu yıl 4477 YTL olursa ancak 2003 yılına yetişiriz. Ama 7.880 YTL olursa yapılan kalkınmadan da payımızı almış  oluruz. İşte Anayasamızın  166. Maddesinin ve hukuk devleti olmanın gereği de budur. Dost Acı söyler. NOKTA

 

NOT: Termik santrallar baca takılmasını erteleyen kanunu Sayın Cumhurbaşkanı veto etmiştir. Kamuoyu baskısı ve demokrasi işte budur. Sayın Cumhurbaşkanımız aynı hassasiyeti 139 Milyar açık olarak TBMM den geçecek ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak bütçe için de  göstermelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Bütçeyi VETO hakkı yoktur ama ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRME HAKKI VARDIR

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte Sakarya'da ki Suriyeli sayısı
İşte Sakarya'da ki Suriyeli sayısı
Evinde ölü bulundu
Evinde ölü bulundu