Advert
Advert
Advert
DANIŞTAY'DA AÇTIĞIMIZ DAVA VE SAVUNMALARIMIZ
Aytekin Ertuğrul

DANIŞTAY'DA AÇTIĞIMIZ DAVA VE SAVUNMALARIMIZ

Bu içerik 1077 kez okundu.

DANIŞTAY'DA AÇTIĞIMIZ DAVA VE SAVUNMALARIMIZ

      Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

                                                         Kararın Kaldırılmasını  isteyen davacı

Savunmak güzel şeydir. Sonuçları ile özgürlük getirirler. Bazen de ne savunursan savun “BALDIRAN” zehir içirmeye karar verilmişse baldıran zehrini de içirirler. Ama bu devirde baldıran zehir filan yok. Onlar tarihin çöplüklerinde kaldı. Ama bu tarihte de baldıran zehrinin muadilleri var. Bu kadar girişi neden yaptık Danıştay’da açık bütçe ile ilgili olarak açtığımız dava ilk mahkeme olarak  davamıza bakan Danıştay X. dairesinin kararını İdari Dava Daireleri nezdinde temyiz ettik. Sizinle de bu dilekçemizi özetle paylaşacağım. Çünkü dava sadece benim değil Tüm Türk Milletinin davasıdır.

 

1-  Davamız 139 Milyar TL açık olan “ 2020 YILI  MERKEZİ BÜTÇE KANUN TEKLİFİ” idari bir işlem olmasına rağmen “ İdari davaya konu olabilecek nitelikte kesin ve yürütülmesi zorunlu bir işlem olmadığı yasama faaliyeti niteliğinde bir kanun teklifi olduğu” gerekçesi ile RET edilmiştir.

 2- Davamızın özeti şudur:      Hükumetimizce/ Maliye Bakanlığımızca  hazırlanarak TBMM ne kanunlaştırılmak üzere sunulan “2020 MERKEZİ BÜTÇE KANUNU TEKLİFİNİN” TBMM de her seviyedeki görüşmelerinde Anayasamızın 125.maddesinde yer alan “ İdarenin her türlü eylem ve işlemleri “ hükmünün kapsamında bir idari işlem olduğu kuşkusuzdur. Kaldı ki X. Daire gerekçesinde  “Yasama faaliyeti niteliğinde kanun teklifi” demek sureti ile zaten bir idari işlemin varlığını kabul etmiştir. İşte bu kanun teklifi 139 Milyar açık olduğundan Anayasamıza aykırıdır ve hukuk dilinde BUTLAN bir işlemdir. Bu işlemin yürütülmesinin durdurulması ve sonra da iptal edilmesi talebi ile dava açılmıştır. Eğer bu arada BUTLAN olduğu apaçık olan 2020  Merkezi bütçe kanun  teklifi yasalaşırsa butlan yani Anayasal dayanağı olmadan hazırlanan bütçenin iptal edilmesi için dava dosyamızı T. C. Anayasa mahkemesine gönderilmesi de talep edilmiştir. Davamızda Türk milletinin 14 Mayıs 1950 tarihinden beri çektiği  hukuki dayanağı bulunmayan açık bütçe zulmüne SON vermek amacıyla açılmıştır. Gelelim Danıştay’da karşılaştıklarımıza ve gördüklerimize.

3-     Davalı idarenin savunması bu güne kadar hiç alınmamıştır. Bu durumun yorumu yok. Davamız davalı idarenin savunması alınmadan ret edilmiştir. Davamızın ret gerekçesi de olayın cereyan tarzına uygun değildir. Ret gerekçesinde deniliyor ki: “2020 Merkezi Yönetin bütçe kanun teklifinin idari davaya konu olabilecek nitelikte kesin ve yürütülmesi zorunlu bir işlem olmadığı”  Oysa yürütülmesi zorunlu bir idari işlem olduğu da apaçıktır. İdarenin 139 Milyar Bütçeyi çıkarmaya hak ve yetkisi yok. TBMM ne 139 Milyar açık olarak hazırladığım Bütçe kanunu kabul et diye yazı yazıyor. Bu teklif TBMM Genel kurulda kabul edilinceye kadar her aşamada idari bir işlemdir. Bu açıdan bakıldığında Anayasamızın 125. Maddesine göre; 2020 MERKEZİ BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ nin davaya konu edilmesinde hukuki bir engel düşünülemez. TBMM nin üyeleri İktidar partilerinin Millet Vekilleri olduklarından bütçeyi Genel Başkanlarının emirleri doğrultusunda kabul etmişlerdir Bütçe maalesef Sayın Cumhurbaşkanımızca da onaylanarak 139 Milyar açıkla yürürlüğe girmiştir. İşte Anayasaya aykırı olan durum da budur. Davamızın ret gerekçesinde iddialarımızın hiç biri çürütülememiştir. Bir kere bu idari bir işlemdir. Bunun bir idari, işlem olduğunu anayasamızın 125 maddesi söylüyor. Anayasa madde 125: “ İdarenin her türlü eylem ve işlemleri yargı denetimine tabidir”  Hükumet ve tüm bağlılarını yaptıkları tüm eylem ve davranışlar birer idari işlemdirler. Her türlü kanun tasarıları birer idari işlemdirler. Bu nedenle kanun tasarılarını İdari dava mercilerinde dava edilmelerinde hukuken bir engelin varlığı düşünülemez.

Özetle : “2020 MERKEZİ BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ” bir idari işlemdir. Dava açılmasında hiçbir engel yoktur. ( Anayasa Madde 125)

4- TBMM ne sunulan “2020 MERKEZİ BÜTÇE KANUNU TEKLİFİ” 139 Milyar açık olduğundan hukuk dilinde “ BUTLAN” bir işlemdir.

İşte hukuk burada gereklidir. Hukuk Türk Milletinin zararına olan hiçbir şeye izin vermez.  İsmet İnönü’nün deyimi ile, açık bütçeler memleketi tam manasıyla iflasa sürüklediğinde yasalarımızın buna izin vermediği açıktır.( Anayasamızın Başlangıç, 3., 5., 35., ve 166. Maddeleri) Türkiye Cumhuriyetimizin ulu kurucularının direktiflerine bir göz atarsak,

*Ebedi Başkomutanımız Atatürk diyor ki. Bugünkü savaşmalarımızın gayesi tam bağımsızlıktır. Bağımsızlığın bütünü ise ancak mali bağımsızlıkla mümkündür. Mali bağımsızlığın korunması için ilk şart bütçenin ekonomik bünye ile orantılı ve DENK olmasıdır.

*Milli Şef İsmet İnönü diyor ki: Enflasyon politikası, iktidarın daha ilk yıllarından itibaren iktisadi bünyeyi süratle takatinden düşürerek 1952 yılının son baharı başlarında, memleketi tam manasıyla iflasa sürüklemiştir. Kelimeyi tartarak kullanıyoruz.

5-Her iki ulu kurucumuz da DENK bütçenin  Cumhuriyetimizin ve Türk Milletinin Anadolu’daki  bekası için vazgeçilmez İLK ŞART olduğunu açıkça belirtmişlerdir. Bu kesin direktiflere  aykırı yargı kararı verilemez ve kanun teklifi hazırlanarak TBMM ne sunulamaz.

6- Açık bütçeleri ve paramızın yüksek oranda devalüe edilmesini kimler ister?  Tabiidir ki düşmanlarımız ister. Eğer düşmanlarımız bunu bizden istemişlerse bunu yapmaktan sakınmak gerekir.

7-    12 Eylül 1980 müdahalesinin gerekçelerini MGK tarafından çıkarılan 12 Eylül Öncesi ve Sonrası adlı kitaptan okuyoruz: Bu arada gelen uluslararası para fonu(IMF) heyeti Türkiye’yi ekonomik hayatımızı çok detaylı bir şekilde tetkike tabi tutmuştur…” Ekonominin dar boğazdan çıkarılması için zorunlu gördüğü bazı önerilerde bulunmuştur. Bu arada paranın yüksek oranda devalüe edilerek değerinin düşürülmesini bazı istikrar tedbirlerinin alınmasını, dış ticaret açığının kapatılmasını ağır sanayi yatırımlarından vaz geçilmesini istemişlerdir. IMF heyeti bütün bu tedbirler alınmadığı takdirde Türkiye’ye dış ülkeler tarafından kredi açılmayacağını kesin bir dille belirtmiştir.”

8-    Görüldüğü gibi açık bütçelerin yapılmasını ve paramızın yüksek oranda devalüe edilmesini öneren İMF yani bir Haçlı kuruluşudur. Haçlı kuruluşlarının tek amacı vardır. Türk milletini Anadolu’dan çıkarmak atmak.

Dosyamızda Davalı idarenin savunması dahi alınmadan ret kararı veren X. dairemiz üzülerek belirtelim ki Haçlı amaçlarını görmezden gelmiş ve Haçlıların ilerlemesine destek veren Anayasaya ve hukuka aykırı bir karar vermiştir. Davamızın temyiz süreci       “ Danıştay  İdari Dava Daireleri Genel Kurulunda  “devam etmektedir.

(*) Danıştay Dairesinin numarası verilmemiş ve X dairesi olarak yazılmıştır.

 

Eski Fındıklı Milli Eğitim Müdürlerinden, Aksu Mahallesinin değerli evladı

                    Fahrettin Tibuk ve Besim Tibuk’un dayıları

                                 Bizim  ikinci Kuşak Kuzenimiz

                                 Em Öğretmen Kamil Ustabaş

 

Hakkın  rahmetine  Kavuşmuştur,  Bu telafisi İmkansız kayıp için ailesine      

                        yakınlarına sabır ve Baş sağlığı dileriz.

                        Ananları çok Olsun Toprağı bol Olsun

 

                     Gültekin Ertuğrul+ Op. Dr. Aytekin Ertuğrul

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
14 yaşındaki Semih feci şekilde can verdi
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek
Akyazı ve Kocaali hariç afet bölgesi ilan edilecek